Hoşgeldiniz  

Tüm Kumpaslara Rağmen Yine Adayım

Anadolu'nun Sesi | 08 Ekim 2018 | Genel, Siyaset A- A+

    2009-2014 yılları arasında Türk Hava Kurumu’nun(THK) 25. Genel Başkanlığını yürüten Osman YILDIRIM, bu yıllar arasında THK’yı birlik, dirlik ve samimi bir aile anlayışı ile yönettik. Bu destanı birlikte yazdık destanın devamını yazmaya var mısınız? diyerek yeni dönem Genel başkan adayı olduğunu açıkladı ve gazetemize samimi açıklamalarda bulundu.

THK, Türkiye’nin geleceğe doğru kutlu yürüyüşüne zenginlik, derinlik, birikimler katan bir kurumdur. THK’nın daha iyiye gitmesi, daha güzel geleceğe ulaşması adına içtenlikli çalıştık. Bizim yönetim anlayışımız; Hesap veren ve hizmet veren bir yönetim anlayışıdır. Sorgulanan sorgulanması gereken ve performansa dayalı olarak “iki günü bir olan ziyandadır” anlayışı içerisinde bir saniyeyi bile ziyan etmeyen anlayıştır. Bugünün işini değil yarına bırakmak, bir an sonrasına bırakmakta bu anlamda israftır, kayıptır. Kaybedecek hiçbir zamanımız yok.

Delegelerimize ve THK mensuplarına sesleniyorum gelin kurumumuza sahip çıkalım. THK’yı tekrar o başarılı günlerine döndürelim istiyorum. THK’nın geleceği çok parlaktır. Yeter ki doğru insanların elinde olsun.

THK şuan ki mevcut yönetimi, Başkan adayı olacak kişilerle eğer görüşürseniz şubenizi kapatırız diyerek şube başkanlarını ve saymanları tehdit ediyorlar. Eski yönetimi de karalamalarla, iftiralarla suçlamaya çalışıyorlar. Kendi başarısızlıklarını onlara yüklemeye çalışıyorlar. Benim dönemim de +60 milyonla şu anki yönetime devrettiğimiz THK’nın öldüğünü, battığını bizim kötü yönettiğimizi söylüyorlar. 2009-2014 THK başkanlığını yaptığım dönemde Evet kötü yönettik! Çünkü; vakıf kurduk, 11 tane şirket kurduk,yurt içinden ve yurt dışından ihaleler alarak milyonlarca dolar kazandık. Kötü yönettik çünkü; uçak ürettik, personelimizin maaşlarını zamanında verdik, 2100 adet yeni personele iş verdik. Kötü yönettik çünkü; THK’nın malına,mülküne zarar vermedik .

Keşke onlar da kötü yönetselerdi bunlardan birini yapabilselerdi.

Mevcut yönetim ne yaptı peki?  Başkan 2015 yılında ki seçimlerde hiçbir mülkü satmayacağına söz vermişti. Fakat; THK’nın 60 dan fazla mülkünü satmış durumdalar!! Yine aynı şekilde, 2015 yılında mevcut başkan hiçbir şubeyi kapatmayacağına dair söz vermişti. Fakat bu dönemde 76 tane şubeyi kapatmış durumdalar. Bu da THK da ki mevcut yönetiminin ne kadar adil ve adaletli olduğunu gösteriyor!! Onlar işlerini daha iyi yapmak için değil tamamen THK’yı nasıl imha ederiz onun için uğraşıyorlar.

BU GRUPTAN MUTLAKA THK’NIN KURTULMASI LAZIM

Beş yıllık yönetimi boyunca THK da yaptığı çalışmaları anlatan Osman YILDIRIM şu açıklamalarda bulundu.

       Değerli Başkanım, Kıymetli Arkadaşım, Sevgili Türk Hava Kurumu ailesinin mensupları, sizlerin desteğiyle ve oyları ile 2009 yılında Türk Hava Kurumu’nun 25. Genel Başkanlığına seçildim. Ulu Önder Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” ifadesinin gereği olarak siz arkadaşlarımızla birlikte Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı’nı ve ona bağlı Havacılık ve Uzay Üniversitesi’ni kurduk.

Türkiye’de havacılık sanayi ve sektörünün ihtiyacı olan insan gücünü yetiştirmek, hava araçlarının üretildiği ve bakımlarının yapıldığı dünya çapında bir merkez olmak amacıyla hem Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitesi’ni hem de uçak fabrikası şirketini ve uçak bakım şirketlerini Isparta, İzmir, Çorlu ve Ankara’da kurduk. Şu anda da hizmet vermeye devam ediyorlar. Üniversiteyi ve Türk Hava Kurumu’nu yaşatabilmek için vakfımızın altında 11 adet şirket kurduk. Bu şirketler 2011-2014 yılları arasında kurulmuş olup şu anda yaşamlarını devam ettiriyorlar.

Türk Hava Kurumu başkanlığı yaptığım dönemde siz arkadaşlarımın desteği, yardımları ve bize tavsiyelerinizi kullanarak vakıf şirketlerini ve üniversiteyi arkadaşlarımızla birlikte yöneterek çok iyi yerlere getirdik ve büyük değer kazandırdık.

Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı’nı, üniversitesini ve şirketlerini kurduktan sonra 54 adet uçak ve helikopter aldık. Ayrıca Orman Bakanlığı’ndan yangın söndürme uçağı ve yangın söndürme helikopteri işlerinde Türk Hava Kurumu ailesi olarak biz hizmet verdik.

Türk Hava Kurumu organizasyonunun bütçesi 2019 yılına kadar yapılmıştı. Buna göre hiçbir para sorunu yaşamadan 2019 yılı dahil Türk Hava Kurumu ve bağlıları faaliyetlerini devam ettireceklerdi. Yani gelir-gider dengesi kurulmuştur.

Değerli arkadaşlarım, kıymetli Türk Hava Kurumu ailesi, 5 yıl süreyle Türk Hava Kurumu mensuplarının isteklerinin hemen hemen tamamını ben ve arkadaşlarım yerine getirdik. Üniversitemizde Türk Hava Kurumu mensuplarının çocuklarını burslu okuttuk. İşe personel alırken Türk Hava Kurumu mensuplarının çocuklarına ve yakınlarına öncelik verdik. Hiç kimsenin işine son vermedik ve hep yeni iş sahaları açarak insanlara iş imkânı sağlamaya çalıştık. 5 yıllık sürede 400 çalışanı olan Türk Hava Kurumu’nun çalışan sayısını 2500’e çıkardık.  Personelimiz bize güvenerek evlendi, ev aldı, çocuklarını okullara gönderdi ve gelecekleri ile ilgili planlar yaptı. Biz bu planları hiç bozmadık. Çünkü zamanında maaşlarını ödedik. Her yıl da devlet memurlarına yapılan zamdan daha fazlasını personelimize verdik. Hedefimiz iki ay tek, üçüncü ay çift maaş vermekti. 2015 yılında bunu başaracaktık. Ancak maalesef önümüz kesildi. Ama bunu başarmamamız için neden yoktu. Önümüzde aydınlık günler Türk Hava Kurumu ailesini ve havacılık sevdalılarını bekliyor.

Türk Hava Kurumu mensuplarının medarıiftiharı olan uçak fabrikasını 2011 yılında yeniden kurduk. İlk uçağımız olan ismini sizin belirlediğiniz Türkkuşu uçağımızı Haziran 2014’te ürettik. Ürettiğimiz bu uçaklarla ilgili satış planımızı yapmıştık. Ayrıca 29 Ekim 2014 tarihinde de uçak fabrikasının açılışı yapılacaktı. Ancak kurumumuz ve bizlere yapılan paralel kumpas müdahalesi nedeniyle açılış yapılamadı. İlk uçağımızı ürettik, seri üretime başlayacaktık fakat paralel devletçilerin kumpası neticesi ile gerçekleşmediğini hepimiz yaşadık ve gördük.

Ancak hedefimiz ürettiğimiz uçağı seri olarak üretip ülkemizin her bir tarafında havacılık kulüpleri kurarak, uçmak isteyen amatör havacılara bu uçaklarla uçuş eğitimi vererek uçmalarını sağlamaktır. Amacımız havacılığı Türk insanının işi yapmaktır. Havacılık kulüplerini yaygınlaştırarak daha çok insanın uçaklarla, diğer hava araçları ile uçmalarını sağlamak istedik.

Son yıllarda Türk Hava Kurumu’nun fitre, zekât, ve kurban derisi gelirlerinde azalış olmuştur. Bunun nedeni Türk Hava Kurumu’nu yönetenlerin Türk Hava Kurumu’nda görev yapanlar hakkında yaptıkları olumsuz çalışmalardır. Aslında Türk Hava Kurumu Derneği devamlı devlet tarafından ve kendi iç denetim organları tarafından denetlenmektedir. Orada yönetimin veya çalışanların hata yapma ihtimali çok azdır. Biz de Türk Hava Kurumu Derneği’ni yönetirken hata yapmadık. Çünkü ben devletimizin yetki belgesi ile yetkilendirdiği mali müşavir ve adli müşavir ile çalıştım. Onların imzası ve onayı olmadan hiçbir işi yapmadım. Bundan dolayı hakkımda yapılan şikayetlerden ya takipsizlik aldım ya da beraat kararları aldım. Onun için göğsümü gere gere karşınıza çıkıyorum. Kıymetli arkadaşlarım ülkemizin havacılığına birlikte hizmet etmek için yeniden hep beraber olmaya ve sorumluluk almaya hazırım.

Beş yıllık yönetimimiz döneminde Türkiye’nin değişik bölgelerinde beş adet havacılık eğitim merkezi açtık. Buralarda gençlerimize paraşüt, yamaç paraşütü, planör, yelken kanat ve model uçak amatör havacılık kursları verdik. Yüz binlerce gencimize havacılık eğitimleri vererek onlara havacılık sevdasını aşıladık. Ayrıca Türk Hava Kurumu tarihinde ilk defa kendi paraşütlerimizi aldık. Daha önce silahlı kuvvetlerin 25 yıldan fazladır kullandığı T-10 paraşütlerini ödünç alarak kullanıyorduk. Gençlerimiz kendi paraşütlerimizle atlamaya başladılar. Önceden kullanılan paraşütlerle her 100 atlayıştan 10’unda önemli kazalar oluyordu. Şimdi 100 atlayışta hemen hemen hiç kaza olmamaktadır. Ayrıca yeni planörler, yamaç paraşütleri ve yelken kanatlar aldık. Bunları Türk gençliğinin havacılık aşkının artması için onların emrine verdik. Bunları yapmaktan da gerçekten mutluluk duyduk bundan sonra da amatör havacılığın gelişmesi için siz başkanlarımla ve Türk Hava Kurumu sevdalılarıyla daha da çok çalışarak ileri götüreceğiz.

Ayrıca uluslararası yarışmalarda ve toplantıları Türkiye’ye getirdik. FAI genel kurulunu Antalya’da yaptık. Türkiye’ye yamaç paraşütü ve yelken kanat Avrupa ve dünya şampiyonlarını getirdik. Trakya’da ilk defa Avrupa Model Uçak Şampiyonası’nı yaptık ve yüzlerce sporcunun katılmasını sağladık. Ülkemizin turizmine ve ekonomisine yaptığımız organizasyonlarla büyük katkıda bulunduk. Yıllardır şampiyon olarak giderek harcadığımız ülkemizin parasının dönemimizde yaptığımız organizasyonlarla fazlasıyla ülkemizde kalmasını sağladık.

Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı’nı kurduk. Her yıl devletin yasal denetlemesi ve raporlamaları yapılmıştır. Vakfı yönetirken de hiçbir şekilde hata yapmadık. Yasaların, vakıf senedinin ve yönetmeliklerin verdiği yetkilerle vakfımızı yönettik. Vakfımızın yaptığı her türlü faaliyetler her yıl sonu uygunluk onayı almıştır. Vakıf şirketlerini kârlı hale getirmek için çalıştık. Yeni kurulmuş şirketlerin hemen kâr elde etmesini bekleyemezsiniz. Çünkü şirketleri kurarken elimizde bir sermaye yoktu. Ancak bu şirketlere de vakfımız ve kurumumuzun ihtiyacı vardı. Bu şirketleri kurmaktaki amacımız da buydu. Bugün bu şirketler gün geçtikçe ülkemiz ve ekonomimiz için önem kazanmakta ve önemli gelir getirici pozisyonlara gelmektedir. İnanıyorum ki bizim yönetimimiz de çok daha iyi yerlere gelecek, gelirleri ve faaliyetleri artacak, daha çok insanımıza, siz arkadaşlarımın çocuklarına ve yakınlarına iş olacak, aş olacak, eğitim olacak, sağlık olacak, mutluluk olacaktır. Hep birlikte bunları başaracağız.

Değerli başkanlarım, kıymetli arkadaşlarım beş yıllık başarı öyküsündeki en önemli faktör Türk Hava Kurumu ailesinin birlik, dirlik ve samimi bir aile anlayışı ile yönetilmesidir. Çok çalıştık, yönetirken de her açıdan çok dikkatli ve hassas olmaya özen göstererek en iyi şekilde yönetilmesini sağladık. Bu en önemli özelliğimizdir. Eğer ki bunu uygulamasaydık ne şirketler kurabilir, uçakları ve helikopterleri alabilirdik ne de çok önemli yatırım ve işleri yapabilirdik.

Onun için ben tekrar size şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Ben ve siz arkadaşlarım Türk Hava Kurumu derneğini, vakfını, şirketlerini ve üniversitesini en iyi şekilde yönettik. Aslında bu bir başarı destanıdır. Bu destanı birlikte yazdık destanın devamını yazmaya var mısınız? Ben varım, sizin de var olduğunuzu biliyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Evinizde ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte mutluluk, huzur ve sağlık içinde yaşayın. Başkanlarım size güveniyor ve sizleri seviyorum.

SEVGİLİ TÜRK HAVA KURUMU MENSUPLARI HEP BERABER HİZMETE DEVAM…

      Valiliğin, Hv Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım’ın delege olduğuna dair yazısı aşağıda yer almaktadır.   

 

Hv Pilot Tümgeneral Osman Yıldırım

Türk Hava Kurumu’nun 25. Genel Başkanı

Genel Başkan Adayı

Bizler de Anadolu’nun Sesi Gazetesi olarak vermiş olduğu röportaj için Osman YILDIRIM’a Teşekkür ediyoruz ve THK yeni dönem Genel Başkan seçimleri için hayırlı sonuçlar almasını ümit ediyoruz.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .