Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Keçiören emlakta şampiyon
Büyükşehir Belediye’den gıda yardımları
Yenimahalle Belediye Başkanı’ndan Cumhurbaşkanı’na teşekkür ziyareti
ATO Başkanı’ndan Marka Festivaliyle ilgili açıklama
Parçacı çete yakalandı


“BAŞKANLIK SİSTEMİ” ŞART - SİYASET - Ankara'nın En Çok Okunan Gazetesi Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi
 
“BAŞKANLIK SİSTEMİ” ŞART
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-07-2016 / 20-03

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
“BAŞKANLIK SİSTEMİ” ŞART

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi de aşan çok geniş bir vizyonun sahibi. Erdoğan, Türkiye’de rakipsiz. Ama artık sadece Türkiye’de değil dünyada da önemli liderlerden biri.

Sadece Türkiye değil dünyada gurur ile anlatılıyor. Adı tarihlere geçecek Recep Tayyip Erdoğan. Kimsenin yapamadığını o başardı. Hiç kimseye eğilmedi. Hizmet aşkı onu zirveye taşıdı.

Düşmanlarına pabuç bırakmadı. Korkmadan yürüyen bir lider oldu. Türkiye yi adım adım inşa etti. Davos zirvesinde Türkiye yi küçültmedi adaletin büyüklüğünü tüm dünyaya gösterdi. Yıllardır çözülmeyen dönem sorunlarını korkmadan sürdürdü. Birilerinin hesaplarını bozdu. Bayrağımızı gururla dalgalandırdı.

Koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren isim oldu ve tevazusundan hiç bir şey kaybetmedi!..

Başkanlık Sistemi ŞART!

Başkanlık sistemi Tayyip Erdoğan’ın kişisel meselesi değildir. Türkiye’nin geldiği nokta hem yeni anayasayı hem de başkanlık sistemini öne çıkarmıştır. Bugünkü şartlarda Türkiye’yi rahatlatacak olan sistem “Başkanlık sistemidir.”

Türkiye tarihi boyunca, sistem konusunda belli tartışmalar yaşanmış ve bu konu ile ilgili ortaya birçok fikir atılmıştır. Günümüze kadar olan süreçte, sistem değişikliği ile ilgili belli adımlar atılmıştır.

Günümüze baktığımızda ise, sistem değişikliği tartışmaları her geçen gün daha şiddetli ve ciddi bir hal almaktadır. Yaşanan bu tartışmaların başlıca sebebi ise, halihazırda kullanılan parlementer sistemin, tıkanmalaraya yol açması ve artık kullanılabilir bir durumda olmamasıdır. Devamlı olarak meydana gelen krizler, yasama ve yürütmenin içiçe olması, ülkemizin yasama organı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaşanan tartışmalar, hatta zaman zaman yaşanan fiziksel müdahaleler sistemin tıkandığının ve bir değişime ihtiyaç duyulduğunun başlıca göstergeleridir.

Parlementer sisteme alternatif olarak üretilen ve üzerinde çalışılan sistem ise başkanlık sistemidir. “Eğer yolumuza parlementer sistem ile devam edilirse sorunlar büyüyecek, iyice içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Yapılması gereken hükümet sisteminin değiştirilmesidir. Yeni hükümet sistemi olarak da başkanlık sistemi önerilmektedir.” Son dönemde üzerinde sıkça konuşulsa da halkın büyük çoğunluğu başkanlık sistemine dair net bir bilgiye sahip değildir. Bu durumun başlıca sebebi ise sistem konusunda farklı ağızlardan farklı iddialar ortaya atılmasıdır. Sistemin ana özellikleri olarak halk tarafından seçilen bir başkan ve güçlerayrılığına dayalı bir yönetim gösterilmektedir. “Başkanlık sistemi, başkan olarak adlandırılan yürütmenin başının doğrudan doğruya veya doğrudan benzeri bir yöntemle halk tarafından seçildiği, görevini devam ettirebilmek için yasamanın güvenine ihtiyaç duymadığı ve kuvvetler ayrılığına dayalı bir hükümet sistemidir.

Türkiye’de Başkanlık Sistemi Neden Gerekli ?

a. Güçlü Bir Yönetim

Başkanlık sistemiyle birlikte, yürütme gücünün sadece başkanda toplanacak olması daha güçlü bir yönetim sağlayacaktır. Parlementer sistemde ise, bu güç başbakan ve cumhurbaşkanı arasında bölündüğünden dolayı güçlü bir yönetim tam olarak sağlanamamaktadır. “Yürütme gücü bir tek kişinin ( başkanın ) elinde toplandığı için devlet daha iyi yönetilir. Oluşacak güçlü icra ise, güçlü devleti doğuracaktır. Parlamenter sistemlerde yürütme gücü cumhurbaşkanı ile başbakan arasında paylaştırıldığından , icranın gücü azalmaktadır. Gücün bu şekilde bölünmesi ise zaaf yaratabilir.” Dolayısıyla parlementer sistemin sebep olduğu bu güç bölünmesi sorunsalı, başkanlık sistemiyle çözülebilir ve bu sayede güçlü bir yönetim sağlanabilir.

b. Artan Demokrasi

Başkanlık sisteminde başkan aracı konulmadan, doğrudan halk tarafından seçilmektedir. “Başkanın doğrudan veya doğrudan benzeri bir biçimde halk tarafından seçilmesi başkanlık sistemini parlementer sistemden ayıran en önemli noktalardan biridir. Bu sistemde sadece başkan değil yürütme de doğrudan halk tarafından seçilmektedir. Bu sebeple, başkanlık sistemi ülkedeki demokrasiyi üst seviyelere çıkarmaktadır.

c. İstikrar ve Önünü Görebilme

Parlementer sistemde, görev süresinin net bir şekilde belli olmaması ve bazı durumlarda hükümetin yıkılmasına yol açabilecek olması, ülkedeki istikrarı ve halkın önünü görebilmesini engellemektedir. Türkiye’de 1991 ve 2002 yılları arasında kurulan koalisyon hükümetleri bu durumu açık bir şekilde göstermektedir. Bu yıllar arasında ülkede tam manasıyla bir kaos yaşanmış, ekonomi çökme noktasına gelmiş ve halk bu durumdan büyük zarar görmüştür. Ülkede ve yönetimde istikrarın sağlanmasında başkanlık sistemi büyük rol oynamaktadır.

“Başkanlık sistemi taraftarları, bu sistemin özellikle derin siyasal husumetlere çok sayıda siyasal partiye sahip uluslar ve seçilen uzlaşma mekanizmalarına gerek duyan toplumlara ya hep, ya hiç türünden bir siyaset yapma imkanı tanıdığı ve yürütmeyi daha istikrarlı hale getirdiği için uygun olduğu iddiasındadırlar.” Tüm bunlar toparlandığında ülkedeki istikrar ve önünü görebilme açısından başkanlık sisteminin ideal bir sistem olduğu düşüncesi öne sürülmektedir.

 

 


“BAŞKANLIK SİSTEMİ” ŞART : Google'da Ara
“BAŞKANLIK SİSTEMİ” ŞART


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ISPARTA’DAN DUYURDU..!


          Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Ay doğar aşmak ister, al yanak yaşmak ister, şu benim deli gönlüm yâre kavuşmak

  “BAŞKANLIK SİSTEMİ” ŞART


          Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi de aşan çok geniş bir vizyonun sahibi. Erdoğan, Türkiye’de rakipsiz. Ama artık sadece Türkiye&rs

 
           
 
TÜM YAZARLAR


  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-ESKİŞEHİR 2.BÖLÜM
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-ESKİŞEHİR 1.BÖLÜM
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-HAYDARPAŞA 1.BÖLÜM
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-HAYDARPAŞA 2.BÖLÜM
 
            PORTRE

           

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !
RSS © 2013 Ankara'nın En Çok Okunan Gazetesi Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
ARI TASARIM || Coder / Dizayner ||
destek@aritasarim.net