Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

 

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Keçiören emlakta şampiyon
Büyükşehir Belediye’den gıda yardımları
Yenimahalle Belediye Başkanı’ndan Cumhurbaşkanı’na teşekkür ziyareti
ATO Başkanı’ndan Marka Festivaliyle ilgili açıklama
Parçacı çete yakalandı


Ankara'nın En Çok Okunan Gazetesi Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi - HORLAMA NEDİR? Tedavi planı nasıl olmalıdır?‏
HORLAMA NEDİR? Tedavi planı nasıl olmalıdır?‏ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 02-01-2015 / 13:20 | BU YAZI TOPLAM 11499 KEZ OKUNDU.
   
Cevdet Murat AKAGÜN
cmakagun@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HORLAMA NEDİR? TEDAVİ PLANI NASIL OLMALIDIR?‏

    Horlama uykuda daralmış olan üst solunum yolundan solunum esnasında havanın geçerken oluşturduğu türbülans nedeniyle üst solunum yolu dokularının titreşimi ile oluşan sestir.Bu sesin çoğunluğunu burun ve yumuşak damak oluşturur. Öncelikle horlama bir hastalıktır. Horlaması olduğu halde uyku apnesi olmayan kişilerde kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıkların görülme sıklığı daha fazladır. Horlamanın kendisi tek başına bir hastalık olmakla birlikte horlama aynı zamanda uyku apne sendromunun bulgularından biridir. Yani horlama hem bir hastalık hem de önemli bir hastalığın belirtisidir.Uzun süreçte kalp ve akciğer sıkıntılarına yol açabilecek sinsi bir hastalıktır ve de. Öncelikle sigaranın bırakılması,varsa kilo verilmesi,alkol miktarının azaltılması,yatış pozisyonu,uygun beslenme planı tedavi sürecinde bize ek fayda sağlayacaktır. Horlama ve uyku apne hastalığında  uygun cerrahi tedavinin sırrı hastalığın nereden kaynaklandığının tespit edilmesi ve uygulanacak tedaviye karar verilmesinden geçmektedir.

Basit Horlama Cerrahisi

    Basit horlama, apnelerin eşlik etmediği horlama olarak tanımlanır. Sıklıkla üst solunumdaki hava yolunun darlıklarına bağlı olan horlama basitçe burun tıkanıklıkları ,burun kemik eğriliği ,allerjik sıkıntılar, uzun süreli sinüzit atakları, nazal polipzis ve konka hipertrofisi gibi halk arasında burun eti denilen rahatsızlıklar cerrahi olarak düzeltilebilmektedir. ya da yumuşak damağa yapılacak girişimlerle (Radyofrekans) düzeltilebilir. Bazı hastalarda ağız içerisinde büyük yer kaplayan bademciklerin alınması da gerekebilmektedir. Eğer hem burun hem de yumuşak damak bölgesinde birlikte sorun tespit edersek her iki bölgenin birlikte ameliyatı da yapılabilmektedir.

Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi

    Uyku apnesinin horlamaya eşlik ettiği durumlarda yumuşak damağın aşırı gevşemesi ve aşağıya doğru sarktması ya da dil kökünün aşırı büyük olmasına bağlı uyku sırasında geriye kaçarak solunum yolunu tıkaması aklımıza gelebilir .Nadiren de olsa  gırtlak bölgesindeki, kıkırdak dokularda uyku apnesine ve horlamaya neden olabilir. Sorunun hangi bölgeden kaynaklandığının doğru tespitinden sonra yapacağımız doğru cerrahi planlamayla horlama düzeltilebilir. Günümüzde yumuşak damağa uyguladığımız UPP ameliyatlarındaki yeni tekniklerle ameliyatta görülen risk oranları minimuma inmiştir. Eskiden klasik olarak her UPP ameliyatında bademcikler alınırken artık gerek görülmediği durumda bademciklere dokunulmamaktadır.

Cevdet Murat AKAGÜN

 

Kbb Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - HORLAMA NEDİR? TEDAVİ PLANI NASIL OLMALIDIR?‏

02-01-2015 - 13:20

 
2 - BURUN ESTETİĞİ

28-10-2014 - 12:40

 
 
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 2 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           
 
TÜM YAZARLAR


  EN SON EKLENEN VİDEOLAR
 
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-ESKİŞEHİR 2.BÖLÜM
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-ESKİŞEHİR 1.BÖLÜM
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-HAYDARPAŞA 1.BÖLÜM
  21-12-2013
İÇİNDEN TREN GEÇEN ŞEHİRLER-HAYDARPAŞA 2.BÖLÜM
 
            PORTRE

           

           ANKET

Henüz eklenmiş bir anketimiz bulunmamaktadır !
RSS © 2013 Ankara'nın En Çok Okunan Gazetesi Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
ARI TASARIM || Coder / Dizayner ||
destek@aritasarim.net