Büyükşehir Belediye’den gıda yardımları

Büyükşehir, her yıl ihtiyaç sahibi yaklaşık 160 bin aileye, 300 bin takım gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapıyor. Aileler yapılan inceleme sonucu belirleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, her yıl yaklaşık 160 bin aileye, 300 bin takım gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapıyor. İhtiyaç sahibi ailelere 5 paket halinde, toplam 63 kilo ağırlığında, bir takım gıda ve temizlik maddesi dağıtılıyor. Büyükşehir yetkilileri, Ankara’nın 25 ilçesinin tamamında belirli bir program kapsamında yardım dağıttıklarını, ailelere, ihtiyaç durumuna göre yıl içinde 2-3 kez yardım yapılabildiğini kaydetti. İhtiyaç sahiplerinin, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın yerinde inceleme memurları tarafından adreslerde gerekli araştırmaların yapılmasından sonra belirlendiğini kaydeden yetkililer, bu şekilde karmaşanın da önüne geçildiğini belirtti. Yetkililer, bugüne kadar 2 milyon 280 bin aileye gıda ve temizlik malzemesi yardımı ulaştırıldığını kaydetti.

17 BİN AİLEYE EKMEK
Gıda paketlerinde, zeytin, beyaz peynir, domates salçası, sofralık tuz, makarna, sıvı yağ, un, arpa şehriye, sarı üzüm, siyah çay, toz şeker, reçel, tahin helvası, pirinç, kuru fasulye, nohut ve pilavlık bulgur bulunuyor. Dağıtılan temizlik malzemesi yardım paketlerinde de tuvalet sabunu, banyo sabunu, çamaşır deterjanı, sıvı bulaşık deterjanı yer alıyor. Gıda ve temizlik malzemesi yardımlarının yanı sıra her gün ihtiyaç sahibi 17 bin 362 aileye ekmek yardımı da yapılıyor. Büyükşehir 1997 yılından bu yana da ihtiyaç sahibi ailelere toplam 1 milyon 229 bin ton kömür dağıtıyor. Dağıtılan kömür ise, kükürt oranı düşük, kalori oranı yüksek ithal kömürden seçiliyor.