Hoşgeldiniz  

ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıdı, Protestolarda Katliam Yaşandı

Anadolu'nun Sesi | 14 Mayıs 2018 | Dünya, Gündem, Siyaset A- A+

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı karar sonrası bugün ABD İsrail Büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşındı. Kudüs’e açılan Büyükelçiliği protesto eden Filistinliler’e İsrail askerleri tarafından ateş açıldı ve 52 Filistinli öldürüldü, 2 bin Filistinli de yaralandı.

 

ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz Aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesi sonrasında, ABD bugün Trump’ın damadı Jared Kushner ve kızı Ivanka Trump da katıldığı törenle büyükelçiliğini Kudüs’te açtı.

 

Gazze’de Filistinliler tarafından yapılan protestolarda tam anlamıyla bir katliam yaşandı. 52 Filistinli İsrail askerleri tarafından ateş açılarak öldürüldü. Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde 448’i gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 2 bin üzerinde Filistinlinin yaralandığı açıklandı.

 

İsrail ordusu Gazze sınırında toplanan Filistinli protestocuların üzerine ilk defa kullandığı İnsansız Hava Araçlarıyla göz yaşartıcı gaz atıyor.

 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), hayatını kaybedenlerin anısına genel grev ilan etti.

 

TRUMP’TAN AÇIKLAMA

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın açılış töreninde önceden kaydedilmiş bir video mesaj yayınlandı. Trump, ABD’nin Ortadoğu barışına ‘tamamen kendini adadığını’ söyledi. Trump, Twitter hesabından ise, “İsrail için büyük bir gün. Tebrikler” tweetini paylaştı.

 

Büyükelçiliğin taşındığı caddeye İsrail ve ABD bayraklarının yanı sıra “Siyon dostu Trump” ve “Trump İsrail’i büyük yaptı” yazılı afişler asıldı.

 

Öte yandan Washington’da düzenlenen protesto yürüyüşünde 100 kadar Yahudi, “Genç Yahudiler, Trump’ın işgal elçiliğini reddediyor” ve “Herkes için, İsrailliler ve Filistinliler için itibar ve özgürlüğü destekliyoruz” sloganları attı.

 

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ‘ACİL YARDIM’ ÇAĞRISI

 

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze şeridinde devam eden protestolara İsrail askerlerinin sert müdahalesi nedeniyle yaralı sayısının sürekli arttığı, bu sebeple bölgedeki hastanelerde tıbbi malzeme konusunda eksiklikler yaşandığını bildirdi ve “acil yardım” çağrısında bulundu.

 

Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .