Hoşgeldiniz  

CHP Lideri Kılıçdaroğlu İslam Ülkelerinin Büyükelçileriyle Görüştü: Suriye İle Temas Kurulmalı

Anadolu'nun Sesi | 07 Şubat 2019 | Genel A- A+

Marriot Otel’de Dış İlişkilerden Sorumlu Ünal Çeviköz’ün koordinasyonunda gerçekleşen kahvaltı yaklaşık 2 saat sürdü. Edinilen bilgilere göre görüşmede; Suriye, Filistin ve Afganistan başta olmak üzere bölgede yaşanan karışıklıklar değerlendirildi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin Suriye’deki gelişmeler konusundaki yaklaşımını büyükelçilerle paylaştı. CHP liderinin, daha önce pek çok kez gündeme getirdiği Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın oluşturacağı Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) kurulması önerisini büyükelçilere de anlattığı, Orta Doğu’daki sorunların ancak bu teşkilat ile çözülebileceğini aktardığı belirtildi.

İki tarafa da sitem

Kılıçdaroğlu’nun, “Biz Suriye konusuyla ilgili en baştan beri durduğumuz noktadayız. Suriye’deki sorunun çözülmesi için Türkiye’nin Suriye yönetimi ile temas kurması diyaloğa geçmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu diyaloğun mutlaka başlaması gerekiyor” dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun İslam dünyasındaki çatışmalar üzerinden hem İslam ülkelerine hem de Avrupa’ya sitemde bulunduğu bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun “Müslüman coğrafyasında kan akıyor. Silahları emperyalist güçler veriyor. Neden Müslümanlar birbirini öldürüyor? Suriye başta olmak üzere Orta Doğu bölgesindeki bazı sıkıntılara Avrupa ülkelerinin zamanında ve yeterince tepki göstermemeleri de bu bölgenin maalesef kana bulanmasına yol açtı. Bu çok üzücüdür. Bunu Avrupa ülkelerine de söylüyoruz” dediği öğrenildi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .