Hoşgeldiniz  

Tarih Unutmaz!

Mehmet Nuri YILDIRIM | 06 Mayıs 2018 | Gündem, Köşe Yazıları, Siyaset


Mehmet Nuri YILDIRIM
mehmet@anadolununsesigazetesi.net

 

Değerli okurlar; önümüzde yaklaşmakta olan, yapılan Anayasa değişiklik referandumu ile 2019 Kasım ayında yapılması planlanan seçimlere İktidar partimiz olan Adalet ve Kalkınma Partisine öteden beri desteğini esirgemeyen ve nihayet çareyi iktidar partisine iltihak etmekte bulan muhalefet partimiz Milliyetçi Hareket Partisi başkanına ülkenin içinde bulunduğu, gün geçtikçe altından kalkılamayacak duruma gelen ekonomik koşullar nedeni ile söylettirilen ve de iktidar partimiz Adalet ve Kalkınma Partimiz lideri ve ayni zamanda Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ani kararı ile 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan ve tüm ülkenin kaderini etkileyecek olan bir seçim arifesindeyiz.

İş bu aşamaya gelince ve ülkemizde bundan önce yapılan seçimlerdeki yaşananları düşününce aklımıza ülkemizde 1950 – 1960 yılları arasında yapılan seçimlerden 1957 yılı seçimlerinde yaşananlar geldi.

İktidardaki Demokrat Parti, genel seçimi 7 ay önceye çekti. Halk, 27 Ekim 1957’de sandık başına gitti. Seçim saat 17.00’de bitecekti fakat saat 14.30’da devletin tek radyosu, oy verme işlemleri sürerken DP’nin kazandığı illeri açıklamaya başladı! Şaka değil gerçek bu… CHP lideri İsmet İnönü, Devlet Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu telefonla aradı: “Sizden bu suçun işlenmesine engel olmanızı talep ediyorum.” dedi. Bakan Zorlu Beyefendi, Adnan Menderes’e gitti. İnönü’nün söylediklerini aktarıp radyo yayınının durdurulmasını istedi. “Beyefendi” sert çıktı: “Radyo, sonuçları açıklamaya devam etsin!” CHP, bu kez Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu. Radyo yayını durduruldu fakat DP, zaten istediğini almıştı. Kimi CHP’liler, “DP kazandı” diye sandığa gitmedi. Bu arada radyoevinden yabancı gazetecilere, “İsmet İnönü’nün yazılı açıklaması” diye bir kâğıt verildi. Sözde İnönü, “Seçimi kaybettik, en fazla 120 milletvekili çıkarabiliriz” demişti! BBC’den France Press’e kadar yabancı gazeteciler haberi doğrulatmak için İnönü’nün yanına gidince şaşıran sadece yabancı gazeteciler değildi, İnönü ülkesi adına utandı. “Devlet, yalan söylemekle kalmıyor; yalan belge düzenliyordu!” Bir de 1957 seçimlerinin İsmet İnönü’nün isimlendirmesiyle “kütük marifeti” var! Seçmen kütükleri hazırlanırken CHP’li seçmenler kütükten yok edildi! Yerlerine DP’li seçmenlerin adı, hem de birkaç kütükte yer aldı. Yani bir DP’li birkaç sandıkta oy kullandı. DP, kurduğu seyyar ekiplerle bu seçmenlerini sandık sandık taşıdı. Seçime “iyi organize” olmuşlardı, organize işler konusunda marifetliydiler! CHP’li kimi seçmenler kütükte isimlerini göremeyince oy kullanamadan evlerine döndü.

Bitmedi! Örneğin Gaziantep’te 27 Ekim gecesi seçimi CHP’nin 700 oy farkla kazandığı ilan edildi. Hatta DP’nin gazetesi “Zafer” bile bu sonucu yazdı fakat ertesi gün köylerden “sayılmamış, unutulmuş oylar” getirildi ve bin kadar oyla seçimi bu kez DP’nin kazandığı açıklandı CHP’liler haklı olarak İl Seçim Kuruluna itiraz etti. İtirazları kabul edildi. Oylar, tutanaklar, gerekli belgeler adliye binasına götürüldü; pazartesi inceleme başlayacaktı. O gece adliye binası yandı, bütün oylar yok oldu. DP’nin galibiyeti resmiyet kazandı! Uyuma Türkiye! Seçimler geçmişte böyleydi…”

Umarım, altı cumhurbaşkanı adaylı 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan seçimler 1957 seçimleri gibi olaylı şekilde olmaz, adil ve her kesimin itirazsız kabul edeceği güvenli bir seçim olur. Yine bir ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ söylemi ile karşılaşıp iktidarın erk gücünü kullanarak seçimlerin üzerine yatması hepimiz ve ülkemiz için iyi sonuç vermez kanaatindeyim. Yazıma başlık olan TARİH UNUTMAZ mahlasındaki gibi tarihimizin iyi hatırlayacağı bir seçimi temenni ediyor, seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.

Bu yazımı şu günlerde dillerde olan ve; “AKP – SOSYAL DEMOKRAT – MİLLİYETÇİ – DİNCİ VE SAĞCI PARTİLER NASIL BİR ARAYA GELİR” diye sorulan soruya verilecek cevap;

“ASLAN – CEYLAN – SIRTLAN – ZEBRA YAN YANA KOŞUYORSA ORMAN YANIYOR DEMEKTİR” şeklindeki Afrika atasözü ile cevap vermek gerekir. Gelin hep birlikte bu yangını söndürüp ülkemizi kurtaralım. Bayram yapalım.

Saygılarımla.

 

Mehmet Nuri Yıldırım

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .