Hoşgeldiniz  

Etimesgut’un Değişime İhtiyacı Var

Anadolu'nun Sesi | 10 Ocak 2019 | Genel A- A+

Yerel seçimlere üç ay kala siyasi partilerin adayları da netlik kazanmaya başladı. CHP, Etimesgut belediye başkan adayını henüz açıklamadı. En güçlü başkan adaylarından biri ise RCK Yapı ve ODK Yapı Kurucusu Etimesgut CHP Belediye Başkan Aday Adayı Cahit KAYALAR. 30 yıla yakın süredir Etimesgut’ta yaşayan ve burada inşaat sektörüyle ilgili yatırımları bulunan Kayalar “Etimesgut’u seviyorum” demek yetmez. Etimesgut için bir şeyler yapmak, taş üstüne taş koymak, imkânlar yaratmak gerekir. Daha zengin, daha mutlu,daha huzurlu bir Etimesgut için çok çalışmak gerekir diyerek aday adaylığına talip oldum.Partimiz beni bu göreve layık görürse, inanıyorum ki AK Parti’li seçmenlerimizde, MHP’li seçmenlerimizde bize oy vereceklerdir. Çünkü; Etimesgut’ta hizmete adayız derken tüm toplum kesimlerini kucaklayarak geliyoruz.  dedi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi Etimesgut’ta CHP’nin ilk aday adayı Cahit Kayalar oldu. Kayalar yaptığı açıklamada “Etimesgut için ciddi anlamda projelerimiz var. Vatandaşlarımız artık değişim istiyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Etimesgut’a hizmet etmeyi boynumun borcu olarak görüyorum. Liyakat, gayret ve samimiyetle yalansız dolansız, insanların umut ve beklentilerini boşa çıkartmayacak; dürüst, ahlaklı ve uzlaştırıcı, birleştirici, bütünleştirici bir tarzla siyasi çekişmelere aldırış etmeden, kişiliklerden vazgeçmeden,  özgür iradeyle farklı görüş ve düşünceleri de alarak ortak akılla Etimesgut’ta daha güzel şeyler yapacağız. Çok sevdiğim Etimesgut’u, modern ve çağdaş bir şehir haline getirmek istiyorum” dedi.

-Değişim İstiyoruz-

“Etimesgut halkı çok net olarak değişim istiyor. Sokak bizi istiyor. Çünkü bizim temel mantığımız projelerimiz ile Etimesgut’a hiçbir ayrıcalık yapmadan tüm kesimlere hizmet getirmektir. Ben CHP’liyim, Atatürkçüyüm. Siyasi hayatımda hep sosyal demokrat hareket içerisindeydim. Tüm toplum kesimlerini kucaklayarak geliyoruz. Dil, din, mezhep, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın herkesi yurttaş olarak kabul ederek yol alıyoruz.

Aday belirleme sürecinde partisinin yöntemiyle ilgili olarak ta konuşan Cahit Kayalar, “Partimiz aday belirlerken hangi yöntemi kullanacaksa hepsine varız. Önseçim, kamuoyu yoklaması, Genel Merkez yoklaması bizim için önemli değil. Örgüt içerisinde eğilim yoklaması yapılacaksa dahi biz bu konuda iddialıyız. Gerek parti içerisinde ve gerekse sokakta karşılığımızın olduğunu biliyoruz. “Etimesgut’un bize ihtiyacı var, ilçemizin geleceği için kendimi bu noktada mecbur hissediyorum” dedi

Etimesgut CHP Aday Adayı Cahit Kayalar, aday olması halinde gerçekleştireceği projelerden bahsederek açıklamalarda bulundu.

-Etimesgut Belediyesinin İş Merkezi Kaderine Terk Edildi-

2009’dan bu yana mevcutta bulunan Etimesgut Belediyesinin İş Merkezinin inşasının yarım bırakıldığını ifade eden KAYALAR, 100 bin metrekarenin üzerinde kullanım alanına sahip olan iş merkezinin zemin katlarının, yönetimi süresi içerisinde ticari birim haline geleceğini, binanın üst katlarının ise hizmet binası olacağını söyledi.

Mevcutta bulunan belediye binası ise öğrenci yurdu olacaktır. En değerli varlığımız olan çocuklarımızın aile ortamında ve sıcaklığında güvenilir bir ortamda öğrencilik hayatı yaşaması için kolları sıvayacağız. Bu düşünceyle çıktığımız yolda Etimesgut’ta öğrencilerimize konaklama hizmeti vereceğiz. Etimesgut’ta bulunan otel binasını ise kız yurdu olarak yenileyeceğiz. Böylelikle öğrencilere fatura, yemek yapma, temizlik, spor salonuna girme gibi birçok alanda avantaj sağlayacağız.”

-Çocuklar Okula, Anneler Çalışmaya-

“Sosyoekonomik açıdan güçlük yaşayan ailelerin ikamet ettiği bölgeleri belirleyeceğiz. Bu bölgelere çok cüzi miktar karşılığında hizmet verilecek olan kreş ve anaokulu açacağız. Küçük çocuğunu evde bırakarak iş yaşamına katılmakta zorluk çeken kadınlar, bu sayede iş hayatına aktif olarak katılabilecekler.

Belediyeye ait olan, mevcuttaki eğitim merkezlerinin periyodik olarak bakımını yapacağız. Kadınların, erkeklerin ve gençlerin gelişimlerine yönelik eğitim imkanları olan merkezlerde teknik eğitimlerin yanı sıra sosyal ve kültürel konularda eğitimleri Etimesgutluların katılımına sunacağız.  Kursların birçoğu ücretsiz olarak devam edecektir. Çocuklar için yaz okulu ve kış okulu programlarını geliştireceğiz. Artık Etimesgut’ta yaz ve kış günlerinde çocuklar için seferber olacağız. Bu okullarda çocuklar İngilizce, yüzme, beceri ve koordinasyon, drama, sinema, satranç, jimnastik, dans, basketbol, voleybol ve futbol gibi aktivitelere katılabilecekler.” diye konuşan KAYALAR, şöyle devam etti:

-Yılda 1000 Öğrenciye Burs İmkanı-

“Burslar, maddi zorluk çeken, yurt içi ve dışında okuma imkanı bulunmayan öğrencilere sunduğu maddi desteğin yanı sıra onların duyarlı bireyler olmalarına da katkı sağlamaktadır. Bu sebeple durumu olmayan öğrencilere liseye ve üniversiteye hazırlık sürecinde diğer öğrencilerle eşit şartlarda eğitim görmelerine katkı sağlamak amacıyla kurslar verilecektir. Bunun yanı sıra her yıl 1000 öğrenciye belediyemiz tarafından burs verilecektir.

Yaşlı bakımı için gündüz bakım evleri kuracağız. Evinde bir yaşlısı bulunan kimse, yaşlı yakınını gündüz bakım evine getirerek, aktif olarak iş yaşamına katılarak aile bütçesine katkıda bulunabilecek. Sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında çocuk, genç, kadın ve engellilerin yanı sıra yaşlı vatandaşlara da yönelik örnek projeleri tek tek hayata geçireceğiz.

Büyükşehirlerde artık taze sebze, meyve bulmak çok zordur. Etimesgut’ta yılda 15 gün kullanılan bir meydan bulunmaktadır. Bu alan çok cüzi miktara köylülere kiralanacak. Organik mahsullerin satılması için köylü pazarı kuracağız. Doğal ürünlere kolaylıkla ulaşılmasını sağlayacak olan pazarlar yalnızca Etimesgutluların değil, tüm Ankara’nın uğrak noktalarından biri haline gelecek. Köylerde üretilen ürünler Etimesgut Belediyesi’nin kurduğu köy ürünleri pazarlarında direk tüketiciyle buluşacak.

-Etimesgut Öğrenci ve Kültür Şehri Olacak-

Şahsımın belediye başkanlığı yapacağı dönemde hiç kimse aç kalmayacak. Bunu sağlamak için her bölgeye bir temsilci atayacağız. Aynı zamanda muhtarlarla ortak çalışma yapacağız. Turkuaz ve Eryaman gibi birbirinden kopuk bölgelere ulaşarak bu bölgelerde iyileştirmeler yapacağız. Bizim için asıl olan ulaşımın zor olduğu bölgelere ulaşmak olacaktır. Toplu nikah ve sünnet törenleri ile maddi durumları elverişli olmayan kişilerin yararlanabileceği şölenler düzenleyeceğiz. Düzenleyeceğimiz kültür gezileri sayesinde vatandaşlarımızı günlük hayatın stresinden bir nebze olsun kurtarmış olacağız. Vatandaşlara Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmelerini sağlayarak gezilerden sinemaya, tiyatrodan pikniğe bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz. Bu amaçla semt meydanına tiyatro binası inşa edeceğiz. Aynı zamanda açıkhava sineması alanına da dönüştürülecek olan alana girişler tamamıyla ücretsiz olacak.

Tüm dini ve resmi bayramlarda kültürümüzü canlandıracak etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu sayede vatandaşlarımızı kapalı ortamlardan, sürekli yaşadıkları rutinden uzaklaştırarak eğlenmelerini, kültürel ve geleneksel bilgi ve tecrübeye ulaşmalarını sağlayacağız. Kültürel etkinlikler hem yetişkinlere hem de çocuklara gelenek ve göreneklerimizi, doğal koşulları içinde tanıma gibi önemli davranışlar kazandıracaktır.

-“Esnaf Başımızın Tacıdır”-

Esnaf başımızın tacıdır. Etimesgut’a yatırım yapmaları için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Yeni konut bölgeleri, teknopark, alışveriş merkezleri ve fuar alanı gibi yatırımlar ile Etimesgut’u Ankara’nın hızla dönüşen ve gelişen merkezlerinden biri haline getireceğiz. Aynı zamanda esnafımız için açık ve kapalı otoparklar, restoranlar, kapalı çarşı tarzında dükkanlar barındıran fuar merkezi gibi projeleri hayata geçireceğiz.

–  Otopark Sorununa Çözüm-

Belediye Başkanı olacağım dönemde, yeni belediye hizmet binası olarak belirlediğimiz yapının altında üç katlı otopark bulunuyor. Yeni belediye hizmet binasının bu alanında düzenleme yapacağız. Yapacağımız düzenleme sonrası aracını park etmek isteyenlerden çok cüzi miktarda ücret alınacaktır. İstasyon, 30 Ağustos ve Kazım Karabekir mahallelerinde hem otopark sorununu çözecek hem de trafiğin olağan akışı için trafik düzenlemesi yapacağız.

– Sokak Hayvanları Unutulmadı-

Kainatta diğer canlılarla birlikte yaşamaktayız. Etimesgut Belediyesi olarak, sokak hayvanlarının sağlığını korumak amacıyla aşı takvimi uygulayacağız. Sokak hayvanları ile hayvan besleme heykellerinden sokak hayvanları için yapılan kulübelere kadar pek çok alanda hayvan dostlarımıza yardımcı olacağız. Sokak hayvanlarına rutin olarak karma, kuduz aşısı ve parazit aşıları yaptıracağız. Aynı zamanda hayvan barınakları kurarak ve mevcuttaki barınaklara yardımda bulunarak sosyal belediyecilik anlayışımızı yerine getireceğiz. Barınaklar, çocuklarımızın ziyaret etmeleri, hayvan sevgisinin küçük yaşlarda aşılanması noktasında büyük önem arz etmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesini de kazanarak, Turkuaz’dan Eryaman’a, Bağlıca’dan Ahi Mesut Mahallesine kadar tüm semti dolaşacak bir ulaşım hattı oluşturacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ortak bir çalışma yaparak Etimesgut’ta toplu taşıma ve ulaşım olanaklarının semti neredeyse boydan boya kapsaması sayesinde vatandaşlar günün her saati gideceği yere ulaşan bir ulaşım imkanı bulabilecekler.

-Etimesgut’un Altyapı Sorunu Çözülecek-

Etimesgut’ta altyapı eksikliği bulunmaktadır. Etimesgut’un birçok bölgesinde yıllar öncesinden imara açılan araziler bulunmasına rağmen bu bölgelerde imar yolları açılmamıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışarak bu bölgelerdeki altyapı ve üstyapı sorununu çözeceğiz. Etimesgut’u tam anlamıyla kültür ve mutluluk semti yapmak adına altyapı çalışmalarını hızlandırarak imarlı arazilerin sorunlarına çözüm getireceğiz. Aynı zamanda bu alanlarda belediyemizin hizmet sınırları içerisine giren yollarda iyileştirme yapacağız. Maddi durumu iyi olmayan aileler için hazırlanan halk kartlarda iyileştirmeler yapacağız. Kurum ve kuruluşlar ile yapacağımız görüşmeler sonucunda maddi durumu iyi olmayan ailelere yapılan indirimler ve yardımların oranlarında artış yapılmasını sağlayacağız. Belediye hizmetlerimiz süresince kamu yararına yapılacak tüm işlemler için önce halkımızın onayını alacağız. Projede kamu yararı yoksa plan değişikliği yapmayacağız. Güzel ülkemizde aziz milletimiz büyük fitne ile uğraşıyor. Kardeş kardeşi kırıyor. Diliyle, gözüyle, davranışlarıyla kırıyor. Dinimizde bunun yeri yoktur. Toplum birliğinin sağlanması adına semtimizde dini tesisler kuracağız.

Mevcut yönetimin açtığı meslek edindirme kurslarını geliştirerek daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağız. 7’den 70’e herkesin sağlıklı yaşaması için gerekli olan spor, ruh sağlığı açısından yaş gruplarını farklı boyutta etkiliyor. Spor, çocuk ve gençlerde mutluluk, öfkeyi kontrol edebilme, saldırganlığı frenlemeye yardımcı oluyor. Erişkinlerin, dinç ve dinamik görünmelerini sağlıyor.

Etimesgut’ta ise kapalı spor salonu bulunmuyor. Belediye başkanlığım süresi içerisinde Etimesgut’a kapalı bir spor kompleksi kazandıracağız. Bu kompleksin içinde yüzme havuzundan hamama kadar birçok donatı bir arada bulunacak.” diye konuşan KAYALAR, son olarak belediye çalışanlarına sendikal haklar vereceklerini ve belediye çalışanlarının gelirlerini iyileştireceklerini ifade etti.

CAHİT KAYALAR KİMDİR?

1972 Yılında Yozgat-Sorgun’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Sorgun’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre kamu kuruluşu olan DSİ’de mühendis olarak görev yaptı. 30 yıla yakın bir süredir Etimesgut’ta ikamet ediyor ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren 2 adet firmanın sahibi. Evli ve 2 çocuk babası. Siyasi yaşamı Yenimahalle’de başladı. Yıllardır Etimesgut’ta partinin bir neferi olarak siyasetin içerisin-de yer aldı. Başta Sanayici ve İşadamları, Müteahhitler Derneği gibi mesleki kuruluşlar olmak üzere birçok Sivil Toplum Kuruluşunda görev aldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .