Hoşgeldiniz  

İMAR BARIŞI’nın BİLİNMEYENLERİ

Anadolu'nun Sesi | 16 Ağustos 2018 | Gündem, Yerel Haberler A- A+

İMAR BARIŞI’nın BİLİNMEYENLERİ

Neos Mimarlık sahibi Necati Seçim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan “İmar Barışı” hakkında bilinmeyenleri anlatıp, mutlaka bir mimardan destek alınması gerektiğini söyledi.

Necati Seçim yaptığı açıklamada “İmar Barışı düzenlemesi kapsamında “yapı kayıt belgesi” almak için yapılan başvurular 31 Ekim 2018 tarihinde sona eriyor. Başvuruda bulunan kişiler, 31 Aralık 2018 tarihine kadar da belirlenen kayıt bedellerini ödeyecek. Başvuru süresinin dolmasına kısa bir süre kalmış olmasına rağmen vatandaşların çoğu imar barışı düzenlemesinin ne getirdiğinden habersiz.

İmar Barışı iki aşamalıdır. İlk aşamada yapı kayıt belgesi verilecek. 31 Ekim’e kadar başvurular tamamlanacak. 31 Aralık 2018’e kadar da belirlenen yapı kayıt belgesi bedelleri ödenecek. İkinci aşama ise iskan alma aşamasıdır.

İmar barışı imar affı değildir. Yalnızca mevcut durumun karşılıklı olarak tespiti ve kabulüdür. Yani mevcut durum her ne ise devlet size bu yapı ortadan kalkıncaya kadar ben sana dokunmayacağım diyor.

Yani; tek katlı yapınız ile ilgili imar barışı başvurunuzu yaptınız, yapı kayıt belgesi aldınız. Deprem ve ya toprak kayması oldu yapınız yıkıldı yani fiilen yapınız ortadan kalktı, yerine yeniden yaparım diye düşünmeyin. Aynısını yapamazsınız. İmar barışı yaptığınız yapı ortadan kalktıktan sonra imar barışı da biter. Yine daha önceki imar haklarına geri dönülmüş olur.

Bazı durumlarda vatandaşın imar mevzuatına aykırı olmamasına rağmen sırf bürokrasiden kaçmak için bu yola gittiğini görüyoruz. Bu gereksiz bir yaklaşımdır. Zira imar barışı size kalıcı bir hak sağlamıyor. İmar barışı ile belgelediğiniz durum üzerinde sonradan değişiklik yapamıyorsunuz. Tadilat vb. işlemler geçekleştiremiyorsunuz.

Yapı kayıt belgesindeki bilgileri girerken mutlaka bir mimardan destek alalım. Burada Mimari meslek gurubu olarak bilerek öne çıkarıyorum. Zira imar kanunu, kat mülkiyeti kanunu ve arsa paylarından tutunda cins değişikliğine kadar birçok konuda mimarların bilgisine başvurmak zorundasınız. Ancak gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İl Müdürlükleri ve kurdukları danışma stantlarında  bilgi veren memur arkadaşların yeterlilikleri ise tartışılır.Umarım bu durum kısa sürede düzeltilir.

Örneğin 16 daireli bir apartmanda dairesine bağlı deposunu kaçak olarak ikinci bir daire olarak kullanan vatandaş Yapı Kayıt Belgesini almakla tapusunu alabileceğini zannetti. Oysa tek başına Yapı Kayıt belgesi yeterli değildi.

Bir gayrimenkulün vasfının değişerek kat mülkiyetine girebilmesi için sağlanması gereken şartlardan sadece birisi Yapı Kayıt Belgesidir. Diğer şartlar aynen muhafaza ediliyor ve diğer şartlarında yerine gelmesi gerekiyor. Ve önemli bir hususta imar kanununa göre onaylı ruhsatlarda ve onaylı projelerde ki arsa paylarının bazı durumlarda kat mülkiyeti yasasına uymaması. Belediyeler imar kanununa işlem yaparlar. İl Müdürlükleri ise kat mülkiyeti kanununa tabidir. İmar barışında daha önce 16 daire üzerinden kurulmuş kat mülkiyeti veya kat ittifakı bozularak yeniden tesis edilecektir. Yani belediyenin onaylamış olduğu proje ve ruhsat ile iskâna göre düzenlenmiş liste beyanının geçerliliği kalmayacaktır. Yeni durumda mimarlar arsa paylarını kat mülkiyeti yasalarına göre hazırlamak zorundadırlar, yani daha önceki arsa paylarında kat mülkiyeti kanununa bir aykırılık var ise bu durumda düzeltilmek suretiyle 17 daire üzerinden yeniden tesis edilir. Bu durumda imar barışından faydalanmayan diğer dairelerin arsa paylarında da artış veya azalma olabilecektir. İmar barışından faydalanıp tapu alabilmeniz için komşularınızın da noterden vekâlet ve muvafakat name vermesi gerekmektedir” dedi.

İletişim Tel: 0312 244 0 555

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .