Hoşgeldiniz  

VATANSEVERLİK

Mehmet Nuri YILDIRIM | 16 Ağustos 2018 | Gündem, Köşe Yazıları, Siyaset


Mehmet Nuri YILDIRIM
mehmet@anadolununsesigazetesi.net

Değerli okurlar ülkemizin içinde bulunduğu çoğu dış kaynaklı  olaylar dolayısı ile iki adet hikaye nakletmek istiyorum.

I – VATANSEVERLİK

Bilindiği üzere; Amerika’nın 1945 yılında  Japonya’nın önce Hiroşima daha sonrada Nagazaki şehirlerini ATOM BOMBASI ile vurması üzerine Japonya teslim olmuş, daha sonra da Avrupa’daki savaşta Avrupa da Almanya’nın teslim olması ile  İkinci dünya savaşı sona ermiştir.

Japonya atılan ATOM Bombaları ile yıkılmış harap olmuştur. Ancak ülkenin kalkınmaya ve yaralarını da sarmaya ihtiyacı vardır. Bu amaçla Japonya’dan Amerika’ya okumaya giden bir Japon gencin kopan gömlek düğmesi hakkındaki  hikayedir;

Japon genç bursla gelmiş biridir ve fazla giysisi yoktur.  Bütün öğrenim süresince aynı kıyafetle dolaşan, tek derdi okumak ve ülkesine faydalı olmak olan biridir.

Bir gün gencin gömlek düğmelerinden biri kopar ve kopan düğmenin yerine kola kutularının halkasını takar. Bu sebeple de üniversitede alay konusu olur. Bu durum genç adam için çok üzücü olmasına rağmen düğme almaz.

Bu halini ders yılları boyunca sürdürür. Üniversiteyi bitirip mezun olduğunda , kendisi ile alay edilip dalga geçilen utanç verici  olayın nedenini Amerikalılara şöyle açıklar;

Benimle bir düğme yüzünden dalga geçtiniz, alay ettiniz, Neden bir düğme alıp yerine dikmediğime ve benimle dalga geçmenize izin vermemi merak ediyorsunuz, Şunu söyleyeyim ki; Hiroşima ve Nagazaki de halkımı katleden bir ülkeye bir düğme parası bile vermemek içindir. Burada kazandığım tek bir kuruşunu dahi hak etmiyorsunuz. Bu ülkeden bir düğme parası bile harcamadan ülkeme döndüğüm için MUTLUYUM. 

II – BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ…

(Prof. Vural Cengiz, PhD. Alıntıdır.

Gurbetteki Atatürkçü Bilim Adamları Derneği, A.B.D)

Arnold LUDWIG; ABD’li bir Psikiyatri Profesörüdür ve hayatında Türkiye’ye hiç gelmemiş olup, “KING of the MOUNTAIN” adı ile bir kitap yazmıştır. Kitap

Dünyada ülke yönetmiş politikacılarla ilgili bir kitap olup,  kitap;20. yy’ da Dünya liderleri ile ilgili bir seri araştırmayı kapsıyor kitap… Dünyadaki liderler arasında 2000 (iki bin) kişiyi belli ama aynı ölçütlere göre değerlendirilmiştir.

Yazar, ülkeleri yönetmiş olan; Saddam’dan Kaddafi’ye, Mao’dan Roosevelt’e, De Gaulle’denNehru’ya, Churchill’den Hitler’e, Mussolini’den Mandela’ya, Stalin’den Nasır’a ve Arafat’a kadar liderlerinhepsini incelemiş olup, kitap çalışması tam 18 yıl sürmüştür.

Bu kapsamlı araştırma sonunda öne çıkan belli başlı 377 devlet adamını yukarıda ifade edildiği gibi belli ölçütlere göre değerlendirmiş… Öne çıkan liderlerin hepsine aynı olmak üzere 200 kadar değişik kıstas uygulamış, bu kıstaslara göre, 1’den 31’e kadar değişken puanlar verip değerlendirmiş ve bir sıralama yapmıştır:

Uyguladığı testin tam adını, “PoliticalGreatnessScale” (PGS) olarak tanımlamış, ve bu tanımlamaya göre bir sıralama yapmış.

Örneğin; en çok Roosevelt ve Mao 30’ar puan almışken, Nehru 25, Churchill 22, Golda Meir 12, Fidel Castro 23, Lenin 28, Khomeini 23, Kennedy 15 puan almışlar.

Sadece tek bir lider; 31 puanla ilk sırayı almış

Bu lider de “Visionary” sıfatıyla, 20. yy’ın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı unvanına layık görülmüş… Kim olabilir diye merak ettiniz haklı olarak; evet işte o lider devlet adamı, Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür.

Bu araştırma ve bulunan sonucun en ilginç olanı ise yazılı ve görüntülü Türk basınının bu haberi duyurmamış olmasıdır.

Bu sebeple Türk halkı, gurur duyduğu Atası hakkındaki bu güzel haberden mahrum bırakılmış olup, sizlerden gizlenen bu gerçek bilgileri bu güzel haberi size iletmeyi görev biliyor, ülkemiz için güzel günler temenni ediyor, KURBAN BAYRAMINIZI KUTLUYOR SAYGILAR SUNUYORUM.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2018 Anadolu'nun Sesi Haber Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır .