Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri yeni bekçi köpeklerini ‘robotlardan seçti’

Hava Kuvvetleri ‘Installation of the Future’ yani Geleceğin Kurulumu adı verilen üssünü korumak için Q-UGV robotuna güveniyor.Ghost Robotics …

ABD Hava Kuvvetleri yeni bekçi köpeklerini ‘robotlardan seçti’
2 views
01 Nisan 2021 - 22:24

Hava Kuvvetleri ‘Installation of the Future’ yani Geleceğin Kurulumu adı verilen üssünü korumak için Q-UGV robotuna güveniyor.Ghost Robotics tarafından geliştirilen robot köpek, devriye gezecek. Florida tesisinde teknoloji merkezli güvenlik için cesur bir vizyonun parçası olarak tercih edilen bu robot köpekler, Boston Dynamics’in Spot adlı robotuna benziyor.

Araç ‘ dört ayaklı insansız kara robotu’ olarak adlandırılıyor. Farklı kategorize edilmiş robot ailesinin son üyesi olan Vision 60 4. Jenerasyon Q-UGV robotu, askeri olarak geliştirildi. Ordu, yıllardır tank gibi farklı robotlara sahipken, bu makinelerin uygulamaları sınırlıdır.

Bu robot köpek, engebeli arazide ve hendek benzeri boşluklarda gezinmek için kullanışlıdır, ancak aynı zamanda yavaş ve dik yokuşları veya moloz dolu alanları neredeyse dört ayaklı bir makine kadar hızlı geçemiyor. Vision 60’ın bacakları, onu yaklaşık 7 buçuk km / saat veya bir kişinin tipik yürüme hızından biraz daha hızlı ilerleyebiliyor.

Şirket, Vision 60 robotlarını yarı otonom olarak tanımlıyor. Bu, makinelerin kendi başlarına rotalarda gezinmelerine yardımcı olurken insanlardan gelen komutları uygulayabilecekleri anlamına geliyor.

Araçta aynı zamanda kızılötesi ışınlarla etrafa tarayabilen ve Apple’ın iPhone’larında da gördüğümüz LiDAR sensör yer alıyor. Bu sensör sayesinde üç boyutlu nesneleri algılaması daha başarılı bir hal alacak olan robot, pek çok alanda kullanılabilir.

Bu robot köpekler ilerleyen süreçte karşımıza daha çok çıkacak zira gelişmiş sensörler ve kamera sistemi sayesinde oldukça iyi sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Üssün güvenlik hizmetlerini destekleyen Krystoffer Miller, “Robot köpeklerin en büyük cazibelerinden biri, son derece hareketli olması ve önümüzdeki birkaç yıl içinde karşılaşacağımız inşaat miktarı ile güvenlik duruşumuzu korumamıza ve artırmamıza yardımcı olmasıdır,” diyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.