Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

BM Barış Üniversitesi ile deniz hukuku işbirliği

Kosta Rika’da bulunan Birleşmiş Milletler’e ait Barış Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) arasında, deniz hukuku ve barışın yaygınlaştırılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

BM Barış Üniversitesi ile deniz hukuku işbirliği
107 views
01 Nisan 2021 - 6:21

Ankara’daki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) binasında düzenlenen imza törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kosta Rika’nın Ankara Büyükelçisi Gustavo Alonso Campos Fallas, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, DEHUKAM Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karan ve DEHUKAM Müdürü Mustafa Başkara katıldı. İmza töreninde konuşan Kıran, 2020’nin Türkiye ile Kosta Rika arasında resmi ilişkilerin 70’inci yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Kıran, Türkiye ile Kosta Rika arasında ‘önemli işbirlikleri’ bulunduğunu belirterek, “İmzalanan bu anlaşma da ilişkilerimizde yeni bir kazanım olacak. Deniz hukuku alanında yapılan anlaşma iki ülkenin de bu alanda kapasitelerini geliştirecek. Özellikle bilimsel zeminde bu işbirliğinin, ilişkilerimize kalıcı kazanımlar getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Fallas ise Barış Üniversitesinin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 41 ülkenin imzasıyla kurulduğunu, ülkesinin dış politikasının tamamen barışa ve silahsızlanmaya odaklandığını söyledi. Kosta Rika’nın 1948’de ordusunu lağvettiğini ve güvenliğini polis gücüyle sağlandığını anlatan Fallas, “Kosta Rika bu yönü ve Orta Amerika’daki barışa katkısı nedeniyle Nobel Ödülü’ne de layık görüldü. Kosta Rika’nın dış politika hedefleri akademik hayatıyla da doğru orantılı. Uluslararası hukuk, barış ve güvenlik, uluslararası alanda ve denizlerde de uygulanmalı. Ticaret yollarıyla doğal kaynakların güvenliğinin de içinde olduğu deniz hukuku sadece denize kıyısı olan ülkeler için değil denize kıyısı olmayan ülkeler için de geçerli olmalı” diye konuştu.

DEHUKAM adına Karan ve Başkara’nın imzaladığı protokolü Barış Üniversitesi adına Kosta Rika’da yapılacak törenle Rektör Juan Carlos Sainz-Borgo imzalayacak.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.