Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

‘Meclis’e darbe’ demek cehalettir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, güvenlik soruşturması kanun teklifi oylamasının yenilenmesi tartışmalarını değerlendirirken, “İç tüzük hükümleri …

‘Meclis’e darbe’ demek cehalettir
3 views
03 Nisan 2021 - 9:36

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, güvenlik soruşturması kanun teklifi oylamasının yenilenmesi tartışmalarını değerlendirirken, “İç tüzük hükümleri, Türkiye’deki uygulamalar her şey ortadayken ‘Bu Meclis’e darbedir’ diye yapılan değerlendirmeler tamamen cahilce, manipülatif değerlendirmeler” dedi.

Şentop, TBMM himayesinde İstanbul Üniversitesi tarafından Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi’nde düzenlenen ‘100. Yıl Perspektifiyle 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ve Milli Egemenlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, dün TBMM’de bir kanun teklifinin oylanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘Yetkiler bende’

Oylamada oturumu yöneten başkanvekilinin yeterli sayıda kabul olmadığı için “kanun teklifinin reddedildiğine” dair açıklaması olduğunu anlatan Şentop, oylamanın tekrar edildiğini anlattı. Şentop, “Maddelere geçilme kararı alındı. Burada bunu değerlendiren bazı siyasetçiler, köşe yazarları, yapılanın yanlış olduğu yönünde çok ağır bir dille, zaman zaman ‘Meclis’e darbe’ falan gibi ifade ettiler. Bunların bütününün cehalet mahsulü değerlendirmeler olduğunu ifade etmek isterim.” diye konuştu.

Başkanvekillerinin Meclis’i, kendi nam ve hesaplarına değil, Meclis Başkanı hesabına yönettiklerini vurgulayan Şentop, şöyle devam etti: “Dolayısıyla, bu yönetimin bütün hukuki sorumluluğu doğrusuyla yanlışıyla Meclis Başkanı’na racidir. Bu bakımdan Meclis Başkanı’nın bu yönetim sırasında bazı iç tüzüğe aykırı, hukuka aykırı işleyişler görmesi halinde buna müdahale etmesi, bu müdahalenin boyutları da değişebilir. Yöneten başkanvekilinin yerine bizzat kendisinin kürsüye çıkması, yönetmesi veya onun yerine başka bir başkanvekilini görevlendirmesi söz konusudur. Bu yetkilerin hepsi Meclis Başkanı’nda var. Meclis Başkanı’nın yaşanan olayla ilgili bir sorun, tartışma varsa buna müdahale etmesi, bu tartışma konusunda da bir kanaat belirtmesi tamamen iç tüzükten kaynaklanan bir yetki, hatta bir görevdir, sorumluluktur.”

‘İlk defa olmadı’

Güvenlik soruşturması teklifiyle ilgili ilk gün yapılan oylama yöntemini eleştiren Şentop şunları söyledi: “Meclis İç Tüzüğü’nün 149. ve 150. maddeleri son fıkralarında ilginç bir hüküm var. 149. maddede oylamayla ilgili, 150. maddede de seçimlerle ilgili olarak seçime veya oylamaya geçileceğinde bunun milletvekillerine zil çalarak duyurulacağını ifade ediyor. Eskiden bu okullardaki ziller gibi zil çalınırmış kulislerde, milletvekillerine haber verilirmiş. Çünkü bu oylama, seçim işleri gizli kapaklı, oldubittiye getirilecek, ‘Hazır onlar yokken bu işi bir karara bağlayalım.’ gibi, ‘Karşı taraf azken bu işle ilgili bir karar alalım’ gibi bir niyetle yapılacak iş değil. Milletvekilleri gelecek ve iradelerini beyan edecek. Katılmak istemezse bu bir tavırdır, o ayrı. Diğer husus şu, bir oylama yapılmış, bununla ilgili itirazlar var… İtiraz üzerine konunun Başkanlık Divanı’nda görüşüldü ve oylama tekrarlandı. Oylama tekrarlama ilk defa olmadı. Geçmiş yıllarda yaşanan yanlışlıklarda da tekrarlandı… İç tüzük hükümleri, Türkiye’deki uygulamalar her şey ortadayken ‘Bu Meclis’e darbedir’ diye yapılan değerlendirmeler tamamen cahilce, manipülatif değerlendirmeler.”

‘Türkiye kendisini yenilemelidir’

TBMM Başkanı Şentop, yeni dünya düzeninde Türkiye’nin kendisini yenilemesi gerektiğini, yapılan hükümet sistemi değişikliğinin de bu anlama geldiğini dile getirdi. Türkiye’yi yeni dünyanın kuruluşunda görev alabilecek güçlü bir duruma getirmek için mücadele ettiklerini vurgulayan Şentop, anayasa değişikliği ve yeni tartışmaların güçlü Türkiye’yi inşa etmek için olduğunu söyledi.

 

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.