Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

‘Anayasa’yı birlikte yapabiliriz’

Yazıcı, anayasa değişikliğinin Türkiye’de her zaman gündeme gelen bir konu olduğunu, seçim dönemlerinde siyasi partilerin beyannamelerinde “yeni …

‘Anayasa’yı birlikte yapabiliriz’
0 views
04 Nisan 2021 - 6:36

Yazıcı, anayasa değişikliğinin Türkiye’de her zaman gündeme gelen bir konu olduğunu, seçim dönemlerinde siyasi partilerin beyannamelerinde “yeni anayasa” sözünü birçok kez verdiklerini söyledi.

Anayasanın doğrudan doğruya egemenlik hakkı ile ilişkili bir alan olduğunu ve milletin yapması gerektiğini vurgulayan Yazıcı şunları kaydetti: “Maalesef bugüne kadar beş tane anayasa olmuş bu coğrafyada, hiçbirini millet doğrudan yapmamış. Hepsi ya olağanüstü süreçlerde ya da darbelerden sonra  yapılmış. Birincisi 1876 Tanzimat Fermanı’ndan sonra olağanüstü bir süreç Osmanlı döneminde. 1921 Anayasası Kurtuluş Savaşı sürecinde, 1924 keza devletin kuruluş aşamasında olağanüstü dönemlerde yapılmış. 1961 anayasasını 60 darbesinden sonra darbeciler yapmış ve bugün de yürürlükte bulunan 82 anayasası darbeciler tarafından yapılmış… Arzu ediyoruz ki TBMM’de bütün siyasi partiler birlikte bu anayasaya öncülük yapalım, milletin onayına sunalım. Millet de onaylarsa referandum yoluyla cumhuriyetimizin 100. yılında bu millet kendisine ait anayasa yapma hakkını  kullanmış olsun. Ülkemizin önündeki bu temel hukuksal sorun ortadan kalksın.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.