Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Viral enfeksiyonlara karşı koruyor! Ramazanda mutlaka bu besini tüketin

Ramazan kelimesinin kökeni güz mevsiminin başında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur anlamındaki “ramda” kelimesinden gelir. Oruç, sadece …

Viral enfeksiyonlara karşı koruyor! Ramazanda mutlaka bu besini tüketin
20 views
05 Nisan 2021 - 12:18

Ramazan kelimesinin kökeni güz mevsiminin başında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur anlamındaki “ramda” kelimesinden gelir. Oruç, sadece bedenen değil ruhen de arınmayı sağlar. Olumsuz ve huzur bozucu duygulardan uzaklaşıp affetmek, hoş görmek ve ruhu sakinleştirmek bu huzur ayının nimetleridir.

Orucun sağlık açısından faydaları tıp dünyası tarafından kabul edilmiştir. Oruç kan lipitlerinden LDL-kolestrol ve trigliserit ile insülin direncini azaltır, kalp sağlığını korur. Ayrıca açlık sırasında hücre onarımı ve yenilenmesi gerçekleştirir.

Tıpkı normalde olduğu gibi Ramazan’da da doğru ve dengeli beslenilmediği takdirde sağlık sorunlarıyla karşılaşmak mümkün. Bu problemleri yaşamamak için bol su tüketmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol meyve-sebze tüketerek lif tüketimini artırmak gerekiyor. Yine, iftardan sonra yorucu olmayan kısa egzersizler ve bitki çayları da hem rahat uyumak hem de sindirim problemlerini önlemek için tavsiyeler arasında yer alıyor.

Oruç tutarken bağışıklık sisteminizi de destekleyin

Ramazan’da yoğun açlık nedeniyle hamur işleri, tatlılar gibi bol karbonhidrat içeren besinler tüketmek yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Oruç tutarken sahurun önemi de büyük. Ancak bazılarımız yoğun iş temposu nedeniyle yorgunluk nedeniyle, bazen de uykusuz kalmamak adına sahura kalkmadan oruç tutuyoruz.

Bu tür durumlarda hem sağlık problemleri yaşamamız hem de bağışıklık sistemimizin zayıflaması söz konusu. Oysa ülkemiz koronavirüs sebebiyle hala risk altında. Bu durumda her zamankinden daha dikkatli olmamız gerekiyor. Oruç tutarken sağlıklı beslenmenin yanı sıra bağışıklık sistemimizi destekleyen antioksidan gıdalar tüketmemiz de çok önemli.

Antioksidan aktiviteye sahip en önemli gıda takviyelerinin başında ise propolis geliyor. İftardan sonra ya da sahurda propolis tüketmek hem daha sağlıklı oruç tutmamızı hem de başta koronavirüs olmak üzere viral enfeksiyonlardan korunmamızı sağlıyor. Bu nedenle Ramazan’da etken maddesi yüksek, propilen glikol ve benzeri alkol türevi ve kalıntı içermeyen, dozajı ayarlanmış propolislerin tüketilmesi öneriliyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.