Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Anayasa Mahkemesi’nden Ankara Garı kararı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından çağrısı yapılan ‘Emek Barış Demokrasi Mitingi’nin yapılacağı Ankara Tren Garı kavşağında 10 Ekim 2015 günü iki …

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Anayasa Mahkemesi’nden Ankara Garı kararı
2 views
07 Nisan 2021 - 8:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB tarafından çağrısı yapılan ‘Emek Barış Demokrasi Mitingi’nin yapılacağı Ankara Tren Garı kavşağında 10 Ekim 2015 günü iki ayrı patlama meydana geldi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük  terör saldırısı olarak kayıtlara geçen saldırıda 95 kişi öldü, 246 kişi de yaralandı.

Anayasa Mahkemesi Ankara Garı saldırısında yaralanan, sağ ayağında kalıcı hasar bulunan  ve yüzde 19 engelli kalan Hasan Kılıç’ın, “Olayın idarenin kusuruyla meydana geldiğine ilişkin iddiaların değerlendirilmemesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiği iddiasını karara bağladı.

Yüksek Mahkeme kararı şöyle: 

  • Yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğuna,
  • Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine,
  • Yaşam hakkının usul boyutunun ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılmlası için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine,
  • Başvurucunun tazminat talebinin reddine,
  • Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine

OYBİRLİĞİYLE  karar verildi.

DOSYADA İDARENİN KORUYUCU ÖNLEM ALDIĞINA İLİŞKİN DELİL YOK

Anayasa Mahkemesi kararında şu ifadelere yer verildi:

“Başvurucunun yaşamını koruyucu önlemleri almayan idarenin, yaralanmasına neden olan olaydan kusuruna istinaden sorumlu olduğuna ilişkin iddiaları yönünden uyuşmazlığın çözümü için gerekli delillerin toplandığının, İdare Mahkemesince verilen kararda ortaya koyulmaması, mevcut delillerin anılan kararda değerlendirilmemesi ve başvurucunun zikredilen iddialarının derece mahkemelerince verilen kararlarda karşılanmaması nedeniyle Anayasa’nın 17. maddesi kapsamında yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verilmiştir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.