Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD’nin ardından Avrupa da kullanacak! Geleceğin silahı

The Verge ve France Ouest’in bildirdiğine göre, Boston Dynamics robot köpeği Spot, Fransa’nın kuzeybatısında yer alan Saint-Cyr Coëtquidan adı …

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ABD’nin ardından Avrupa da kullanacak! Geleceğin silahı
0 views
08 Nisan 2021 - 15:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

The Verge ve France Ouest’in bildirdiğine göre, Boston Dynamics robot köpeği Spot, Fransa’nın kuzeybatısında yer alan Saint-Cyr Coëtquidan adı verilen bir askeri okuldaki eğitim sırasında Fransız ordusu tarafından test edilen birkaç robottan birisi olmayı başardı .

Okul komutanı Jean-Baptiste Cavalier, “savaşta robotların katma değerini ölçmek” amacıyla iki günlük bir eğitim sırasında kullanıldığını duyurdu.

Test çalışmaları öğrencilerin gelecekteki savaş durumlarında robotların nasıl konuşlandırılabileceği hakkında fikir oluşturması amacıyla yapılıyor. Öğrenciler için robot köpek Spot’un esas olarak keşif için kullanıldığı üç saldırı ve savunma görevi tasarladı.

Senaryolar öğrenciler tarafından önce robotlar olmadan sonra da robotlar yardımıyla gerçekleştirildi. Konuşlandırılan diğer robotlar, OPTIO-X20 adlı uzaktan kumandalı tank benzeri bir araç ve bir topla donanmış ve ilerleyen askerlere koruma sağlamak için tasarlanmış zırhlı tekerlekli bir drone olan Barakuda idi.

Robotların operasyonu yavaşlattığı ancak bir askerin ilk tatbikatta Spot olmadan hayatını kaybettiğini ancak ikinci tatbikatta Spot olduğunda hayatta kaldığını bildirdi. Yani Spot tatbikatlarda oldukça faydalı ve hayat kurtarıcı olabiliyor.

Spot’un şarjı maalesef ki tatbikatlar sırasında bitti ve operasyonun tam ortasında böyle bir durum ile karşılaşmak oldukça kötü olabilir. Saint-Cyr Coëtquidan askeri okulunun Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlara göre Spot, ödünç verildi. İlk etapta Shark Robotics ve Nexter Group tarafından tedarik edildi.

Atlas da dahil olmak üzere Boston Dynamics’in ilk robotlarından bazıları ABD ordusunun DARPA kolu tarafından finanse ediliyor ancak şirket yavaş yavaş askeri bağlarından uzaklaştı. Şirketin mevcut hüküm ve koşulları, üretilen robotların, herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek ya da durdurmak amacıyla silah gibi kullanmamayı öneriyor.

Yine de Boston Dynamics, askerleri tehlikeden uzaklaştırmak için robotların kullanılmasına kesinlikle karşı değil. Elbette orduda kullanılacak bu robotlar, ilerleyen dönemde farklı hüküm ve koşullar altında başka alanlarda da kullanılabilir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.