Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kumpas davasında hapis cezaları onandı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün, Tahşiyeciler grubuna kumpas kurduğu gerekçesiyle açılan davada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından …

Kumpas davasında hapis cezaları onandı
0 views
20 Nisan 2021 - 14:12

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’nün, Tahşiyeciler grubuna kumpas kurduğu gerekçesiyle açılan davada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 Kasım 2017’de sanıklar hakkında verilen kararla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı.

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’ya, FETÖ yöneticiliğinden verilen 18 yıl hapis cezasını onayan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, suç tarihinde İstanbul’da görevli eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Tufan Ergüder, Erol Demirhan, Yurt Atayün, Ömer Köse, Ertan Erçıktı, Bayram Özbek ve diğer sanıklar Mustafa Kılıçaslan, Kazım Aksoy, Ekrem Çelik, Ahmet Öztürk, Ufuk Yıldırım, Yasin Koyuncu, Ali Cihan, Mustafa Altunbulak, Abdullah Seyit Ateşçi, Selçuk Ocaktan ile Aytekin Ağören’in silahlı terör örgütü üyeliğinden aldığı 12’şer yıl hapis cezasını da onadı.

EKSİK ARAŞTIRMA GEREKÇESİYLE BOZULDU

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan hapis cezasına çarptırılan Adem Akpınar, Halit Akbulut, Hüseyin Nohut, Mehmet Ali Doğan, Talat Burak Karaltı, Tolga Güzeltaş, Yakup Ergün ile “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçundan ceza alan Çetin Öztürk, Recep Güleç ve Mustafa Uyanık hakkındaki hükümler, eksik araştırma gerekçesiyle bozuldu.

Daire, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından hapis cezasına mahkum edilen Erdem Kısa ve Rıfat Aslan ile ilgili hükümlerin bozulmasına da karar verdi.

Karar bozma gerekçesinde, örgütsel bağlantıları tespit edilmeyen, örgütün amaç ve talimatları doğrultusunda hareket ettiklerine dair yeterli delil bulunmayan sanıklar hakkında başkaca delil olup olmadığının araştırılması istenirken, gerekçede başka delil elde edilmediği takdirde resmi görev kapsamındaki faaliyetlerin suç olarak kabul edilmesinin mümkün olamayacağı dikkate alınarak, bu sanıklar hakkında beraat kararı verilmesi gerektiği belirtildi. Öte yandan daire, aralarında Karaca ile Atayün’ün de bulunduğu bazı sanıklara “resmi belgede sahtecilik” suçundan verilen hapis cezalarını bozdu. (İHA)

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.