Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Oruç tutarken omurga sağlığını korumak için neler yapmalısınız?

Suyun bedenimiz için önemi büyük, vücudu susuz bırakmak birçok soruna sebep olur. İftar ve sahur arası vücut kitlenize uygun miktarda su …

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Oruç tutarken omurga sağlığını korumak için neler yapmalısınız?
1 views
20 Nisan 2021 - 10:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Suyun bedenimiz için önemi büyük, vücudu susuz bırakmak birçok soruna sebep olur. İftar ve sahur arası vücut kitlenize uygun miktarda su tüketimini sağlayın.

Omurga sağlığımızı korumanın en öncelikli kriteri kilo. Omurga esnekliğini sağlayan diskler, eklemler, bağlar ve kaslar fazla kiloların baskısı nedeniyle aşırı yüklenmeye maruz kalır ve deforme olarak bel fıtığına neden olabilir.

Ayrıca vücudun ağırlık merkezini değiştirerek bel kaymalarına zemin hazırlayabilmektedir. Fazla kilolarınızı vererek bel fıtığı riskini azaltabilirsiniz.

Pandemi süreci ve oruç tutmakla birlikte hareketsizlik iskelet sisteminin en büyük düşmanıdır. Nabzınızı fazla artırmadan, gün içinde açlığınızın da el verdiği kadar hafif tempolu egzersizleri ihmal etmeyin.

Gündüz yapamıyor olsanız dahi iftar-sahur arası yasak saatleri olduğu için evde sabit yerde hafif tempolu bir yürüyüş ve omurga sağlığı egzersizlerini yapmaya çalışın.

Uyku düzeninize özen gösterin çünkü zihin ve beden sağlığımız güçlü bağışıklık düzenli uykudan geçiyor. Unutmayın ki düzenli ve kaliteli uyku hastalıklara yakalanma oranını düşürür.

Oruçluyken almanız gereken veya takviye iskelet sisteminizi güçlendirecek D vitamini, C vitamini gibi takviyeleri iftar sonrası muhakkak kullanmaya devam edin.

İftarda uzun süren açlığa bağlı kapasitenizin üstünde yemek yemeyin, sahurunuzu kahvaltı gibi yapın ve kemiklerini güçlendiren besinleri tüketin.

Kalsiyum, protein, D vitamini, C vitamini içerikli besinlere sofranızda mutlaka yer açın. Ayrıca yumurta, baklagiller, süt ürünlerini düzenli olarak tüketin. Karbonhidrat ve yağ tüketimini mümkün oldukça azaltın.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.