Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

‘Mesnetsiz, haksız hakikatlere aykırı’

  ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan açıklamasında ‘soykırım’ ifadesini …

‘Mesnetsiz, haksız hakikatlere aykırı’
1 views
27 Nisan 2021 - 9:48

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan açıklamasında ‘soykırım’ ifadesini kullanmasına ilişkin ilk değerlendirmesi Kabine toplantısının ardından yaptı. Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

TEMELİ OLMAYAN İFADELER: ABD Başkanı Biden, 24 Nisan günü yayımladığı bir mesajda coğrafyamızda bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır. Hiçbir tarihi ve hukuki temeli olmayan bu ifadeler, milletimizin her ferdi gibi bizi de ziyadesiyle üzmüştür. Açıklamadaki ifadelere radikal Ermeni çevrelerin ve Türkiye karşıtı grupların baskısıyla yer verildiğini düşünüyoruz, ancak bu durum, ortaya çıkan tablonun iki ülke ilişkileri üzerindeki yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmıyor.

FATURAYI KOYMAMIZ GEREKİYOR: Osmanlı’nın Balkanlar’dan Kafkaslar’a uzanan topraklarındaki nüfusunun neredeyse yarıya yakınını oluşturan 10 milyon insanın yarısı ölüm, yarısı sürgün acısını yaşamıştır. Bunu bizzat Batılı tarihçiler ifade ediyor. Bizim acılarımızı kalbimize gömüp sadece ileriye bakma erdemimizi, sanıyoruz bazıları yanlış anlıyor. Buna göre bizim de Batı’da Balkanlar’ın kaybından, Doğu’da uğradığımız işgallerin hesabına, güneyimizde bize verilip tutulmayan sözlere kadar kapsamlı bir muhasebe yapıp ortaya çıkan faturayı da muhataplarımızın önüne koymamız gerekiyor.

TARİHÇİLERE BIRAKILMALI: Tarihteki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkartılması tarihçelere bırakılmalıdır, siyasetçilere değil. Yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması teklifimize hala cevap alamadık. Kendi arşivlerimizi tamamen bu komisyonunun araştırmalarına açma taahhüdünde bulunduk ama muhataplarımızdan yine ses çıkmadı. Biz kendimize bu kadar güvenirken, karşı tarafın gerçeklerin peşinde koşmak yerine meseleyi ısrarla siyasi zemine taşıması işin aslını göstermeye tek başına yeterlidir.

İNSANİ TRAJEDİ YOK: 24 Nisan’da insani trajedi anlamında hiçbir şey olmamıştır. 24 Nisan 1915 tarihi Osmanlı devletinin savaş halinde bulunduğu ülkelerle bir olup aleyhine faaliyet yürüten Taşnak, Hınçak gibi örgütleri kapatıp 235 yöneticisinin tutukladığı gündür.

BİDEN GİBİ KONUŞMUYORUM: 1.Dünya Savaşı öncesi Ermeni nüfusu 1 milyon 300 bindir. Şu anda 1 milyonun üzerinde arşivlerimizde belge var. Buyursunlar, gelsinler, belgeleri incelesinler. Ben belgelere dayanarak konuşuyorum, sayın Biden gibi konuşmuyorum. Salgın hastalık, asayiş sorunlarından veya güvenlik güçleriyle çatışarak hayatını kaybedenlerin sayısı 150 bini ancak bulmaktadır. Gerçek rakamların bir sıfır ilaveyle abartıldığını bizzat Ermeni tarihçileri ve siyasetçileri itiraf ediyor.

TOPLU MEZAR YOK: Kimsesiz kalmış olan Ermeni çocuklara sahip çıkılarak kendileri için yetimhaneler kurulmuştur Sayın Biden. Ermenilerin katlettiği Türklere ait toplu mezarlar vardır, ama hiçbir yerde Ermenilere ait toplu mezara rastlayamazsınız. Çünkü böyle bir hadise yaşanmamıştır. Savaş döneminde ülkemiz topraklarında çoğu İstanbul ve batı şehirlerimizde olmak üzere 300 bin Ermeni yaşamayı sürdürmüştür. Savaş sonrası geri dönenlerle bu rakam bir ara 650 bine yaklaşmıştır. İnsanlar katledildikleri, soykırıma uğratıldıkları bir yere gönüllü olarak geri dönmezler sayın Biden.

SOYKIRIM YAFTASINI YAKIŞTIRAMAZSINIZ: 1 asır önce bugünkü Ermenistan’ın olduğu yerde nüfusun yüzde 80’inden fazla Müslümanlardan oluşuyordu. Bugün neredeyse kimse kalmamıştır. 30 yıl önce işgal edilen Dağlık Karabağ ve Azerbaycan şehirlerinde yapılanlar da ortadadır. Eğer soykırım diyorsanız aynaya bakıp kendinizi değerlendirmeniz lazım. Bütün bunlar ortada iken sizler kalkıp da Türk’e, Türk milletine soykırım yaftasını yakıştıramazsınız. Amerika ve Avrupa tarihinde soykırım diye nitelendirilecek nice hadiseye rastlayabiliriz. Kızılderililerden siyahilere, Japhon şehirlerine atılan atom bombalarına, Vietnam’dan Irak’a kadar bu konular tartışmaya açılabilir.

UNUTMAYACAĞIZ BIDEN: Soykırım kavramı ve bununla bağlantılı süreçler, geriye doğru da işletemeyecek şekilde 1948 ve sonrasına aittir. Ermeni iddalarıyla ilgili ortada somut delil olmadığı gibi uluslararası mahkeme kararı da mevcut değildir. Biz kendimizden emin olduğumuz için bu konuda her türlü araştırmaya, tartışmaya açığız. Sırf Ermeni yalanlarına prim vermedi diye saygın tarihçilere yapılan haksızlıklar, ‘Soykırım yoktur’ demenin yasaya konulması tam bir garabet örneğidir. ASALA’nın elinde silah olmayan sivil kamu görevlilerine karşı sergilediği saldırıları da unutmadık, unutmayacağız Biden.

‘Yanlıştan dönülmeli’

SIKINTILARIN KAYNAĞI: ABD’nin bu gerçekler ışığı altında attığı yanlış adımdan bir an önce dönmesini umut ediyoruz. Yaşanan tartışmaların Ermeni toplumuna en küçük bir faydası olmadığı gibi tam tersine bu tür adımlar yeni sıkıntıların kaynağı haline gelmektedir.

ZARAR VERDİ: Türkiye’nin kırmızı çizgisi olan FETÖ ve PKK/PYD’ye verilen destekle uyguladıkları ambargo ve F-35’lerilişkilerimize zarar vermiştir. Son gelişmelerin üzerine artık Türk-ABD ilişkileri bu seviyenin çok gerisine düşmüştür. Şartlar ne olursa olsun kendi hedeflerimize yürüyeceğiz. Biz tüm samimiyetimizle ABD ile de AB ile de eşit ve adil şartlarda birlikte çalışmak, beraber yol yürümek istiyoruz. Tek isteğimiz ülkemizin haksız, adaletsiz, çifte standartlı, marjinal grupların etkisile alınmış uygulamalara maruz bırakılmamasıdır.

Yeni bir dönem mesajı

ZEHİRLEYEN KONULAR: ABD Başkanı Biden ile Haziran ayında kararlaştırdığımız görüşmede bu konuları yüz yüze değerlendirerek yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum. NATO’nun önemli iki ülkesi olarak, NATO’da iki önemli müttefik olarak, nasıl oluyor da NATO ile yakından uzaktan alakası olmayan bir Ermeni lobisine Türkiye’yi değişiyorsunuz. İki ülke ilişkilerini zehirleyen konuları bir kenara bırakarak bundan sonrasına yönelik nasıl adımlar atacağız buna bakmamız gerekiyor. Aksi takdirde ilişilerimizin 24 Nisan’da düştüğümüz yeni seviyenin pratikleri hayata geçirmekten başka çaremiz kalmayacak.

ALİYEV İLE ATACAĞIMIZ ADIMLAR: Azerbaycan’da kardeşim Aliyev’le bir telefon görüşmesi yaptık. Önümüzdeki günlerde bu çerçevede atacağımız adımları daha da detaylandıracağız.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.