Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son dakika haberi: Bakan Koca duyurdu! Bayramdan sonra yeni önlemler…

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı ikna ekiplerinin de katkısıyla sırası gelenlerde aşı olma oranının yükseldiğini …

Son dakika haberi: Bakan Koca duyurdu! Bayramdan sonra yeni önlemler…
1 views
28 Nisan 2021 - 8:36

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı ikna ekiplerinin de katkısıyla sırası gelenlerde aşı olma oranının yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, önceki gün Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu hafta veteriner hekimlerin aşılanmasına başlandığını, ardından yaş grubuna göre avukatların aşılanmasına geçileceğini belirten Koca, aşı ikna ekiplerinin devreye girmesiyle birlikte sırası geldiği halde aşı olmayanların sayısında düşüş yaşandığını söyledi.

65 yaş üstünde aşı olanların oranının daha önce yüzde 76,4 olduğunu, yani yüzde 23,6’sının sırası geldiği halde aşısını yaptırmadığının tespit edildiğini hatırlatan Koca, “Her geçen gün biz vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Yüzde 76’lardaydı biliyorsunuz, şimdi yüzde 83’e çıktı.

İkna ekipleri tek başına değil, ama onların da katkısı var. Aşılı olanların ne şekilde hastalığı hafif geçirdiğini herkes görmeye başladıkça aşıya eğilim daha da artabiliyor” diye konuştu. Vatandaşların hangi nedenlerle aşı olmak istemediği sorusuna Koca, şöyle devam etti:

“Bununla ilgili çok somut bir şey söylemek zor, ama en büyük sorun güven, aşıya olan güven ve insanımızın aşının oluşturabileceği yan etkileri zihninde yer yer büyütebiliyor olması. Ağırlıklı etki bu.

Bir de aşının koruyuculuk etkisi, ne kadar koruyucu? Bu koruyuculuğu vatandaş hissettiğinde ve gördüğünde eğilimi daha fazla artıyor yani. Kovid olmaktansa aşının minimal yan etkilerini göze alma çabası içinde olabiliyor” yanıtını verdi.

HANGİ AŞIYA TALEP FAZLA?

“Seçme hakkının sunulmasıyla birlikte BioNTech mi yoksa Sinovac aşısı mı daha çok tercih ediliyor” sorusu üzerine de Koca, şunları kaydetti: “Değişebiliyor, çünkü birisi geleneksel yöntemle olduğu için yan etki noktasında daha güvenilir bulunuyor.

İnaktif aşılarda 28 günü tamamlamak istiyoruz, çünkü inaktif aşının etkisi genelde ikinci dozdan sonra daha belirgin olur. mRNA aşısının etkisini önümüzdeki yıllarda görüyor olacağız, ama erken dönemde antikor yüksekliğini mRNA aşısında görüyoruz.

Koruyuculuğu da yüksek oluyor. mRNA’nın birinci dozdaki etkisi yüzde 70’lere kadar çıkabiliyor. Uğur Hoca 6-8 hafta arayla yapılmasının uygun olacağını söylüyor.”

YASAL DÜZENLEME YOK

Aşıların tedarik sürecine ilişkin bilgi de veren Koca, “Sinovac aşısının nisan bitmeden gelmesini umuyoruz. Önümüzdeki günlerde netleşecek. Sputnik V aşısında da bir-iki güne kadar rakamı net söylemiş oluruz.

Kaç milyon dozluk sözleşme yapılacağı belli olur. Sözleşme imzalanacak. BioNTech aşısının daha da artırılması talebimiz var. 30 milyon dozda sorun yok. Uğur Hoca ile görüştüm, yarın (dün) da görüşmüş olacağız.

Haziran-temmuz için toplamda daha da artmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. Koca, aşının yasal düzenlemeyle zorunlu hale gelmesi yönünde bir çalışmanın olup olmadığına ilişkin soruyu ise, “Şimdilik değil. İtina edelim” diye yanıtladı.

RAMAZAN DEĞERLENDİRİLMELİ

Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanan kısmi kapanmanın salgına etkilerini de değerlendiren Koca, şunları söyledi: “Vaka sayısı düşüşünde kısıtlama daha belirgin, kısıtlamalarla bulaşı engelliyorsunuz.

Bu zaman diliminde alınan önlemlerle 60 binlerden 38 bine inmiş oldu. Bayram sonrası 10 binlere inmesi hedefimiz. Hastanelerdeki vakalar 65 yaş üstünden 40-65 yaş grubuna kaydı. Hastanedeki yaş ortalaması da düştü.

Kısıtlamalarla birlikte aşıyı sürdürmemiz gerekiyor. Aşının toplumda oranı daha düşük. Ramazan ve devamında bayram olduğu için şu dönemde tedbirleri daha sıkılaştırmanın, kısıtlamaları artırmanın imkanı var.

Bu dönemi değerlendirmek çok önemli, biraz daha tedbirleri artırmak, ondan sonra da bir geçişle sağlamak, bu arada da olabildiğince aşı. Haziran sonunda hedeflediğimiz kitle için söylüyorum, Haziran’da 40 yaş üstüne açmamız lazım. Olmak isteyen herkes olabilmeli.”

VAKALARIN YÜZDE 75’i BU 20 İLDE

Türkiye, 29 Nisan akşamından itibaren 17 Mayıs sabahına kadar 17 günlük tam kapanmaya girerken, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka yoğunluğu tablosu durumun vehametini ortaya koydu.

17-23 Nisan tarihlerini kapsayan 100 nüfusta görülen vaka sayısı tablosuna göre, ülke nüfusunun yaklaşık yarısının yaşadığı 20 ildeki vaka sayısı, toplam vakaların yüzde 75’ini oluşturuyor.

Buna göre, 17-23 Nisan haftasında ülke genelindeki vakaların yüzde 33’ü İstanbul’da görüldü. Bu oran Ankara için yüzde 8, Bursa, İzmir, Kocaeli, Konya için yüzde 3 bandında. Tekirdağ ve Antalya’nın ise toplam haftalık vakalar içindeki payı yüzde 2 civarında oldu.

HEDEFTEN UZAK 12 İL

Toplam vakalar içindeki payı yüzde 1-2 arasındaki iller de Samsun, Balıkesir, Gaziantep, Eskişehir, Manisa, Çanakkale, Malatya, Adana, Sakarya, Erzurum, Ordu şeklinde sıralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam kapanmayla birlikte vaka sayısını 5 binin altına düşürme hedefinin üzerinde ise 12 il bulunuyor.

100 bin nüfusta görülen vaka sayısında zirvede yer alan İstanbul, haftalık vaka sayısı ile de yine ilk sırada. Nüfusu ve vaka yoğunluğu üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 17-23 Nisan haftasında İstanbul’da 132 bin 165 vaka görüldü.

Haftalık 32 bin vaka ile Ankara ikinci sırada yer alırken, bu illeri yaklaşık 15 biner vaka Bursa ve İzmir izledi. Haftalık vaka sayısı 5 binin üzerindeki diğer iller de, Kocaeli (13 bin 500), Konya (12 bin), Tekirdağ, Antalya (8 bin), Kayseri (7 bin)…

Samsun (6 bin 500), Balıkesir, Gaziantep (6 bin). Şu anda hedeflenen vaka sayısının altında vakaya sahip olmakla birlikte, Eskişehir, Manisa, Çanakkale de 4 bin 500-4 bin 800 haftalık vaka ile sınıra yakın iller.

DOĞU KARADENİZ HARİTASI DALGALI

17- 23 Nisan tarihleri arasında illerin 100 binlik nüfusa oranla Kovid-19 vaka haritasında Doğu Karadeniz’de en fazla artış Giresun’da gerçekleşti. Yüzde 13,14’lük yükselişin yaşandığı kentte 624,22 olan vaka oranı 706,23’e yükseldi.

Vaka sayılarındaki artışta Giresun’u; Gümüşhane, Bayburt, Sinop ve Artvin takip etti. Sinop’ta 440,73’ten 445,35’e, Artvin’de 230,09’dan 250,15’e, Bayburt’ta 568,92’den 601,88’e, Gümüşhane’de ise 242,76’dan 333,80’e yükseldi.

Son haftalarda vaka oranlarında artış olan bölgede alınan kısıtlama ve beraberindeki tedbirler, olumlu sonuç verince geçen haftalarda tek düşüş yaşanan Samsun’un yanı sıra Trabzon, Ordu ve Rize’de de vaka sayıları düşüş eğilimine girdi.

Trabzon’da vaka oranı 409,90’dan 353,74’e, Rize’de 516,03’den 508,192a, Ordu’da 565,14’ten 528,242e, Samsun 601,14’ten 481,90’a geriledi. Türkiye’de dün 282 bin 192 Kovid-19 testi yapıldı, 43 bin 301 kişinin testi pozitif çıktı, 346 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre; 2 bin 703 kişiye hastalık tanısı konuldu, 45 bin 592 kişinin tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 167 bin 263’e yükseldi.

Koronavirüs testi sayısı 46 milyon 435 bin 343’e ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 710 bin 582, vefat sayısı 39 bin 57, ağır hasta sayısı 3 bin 549 oldu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.