Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Şentop: Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki sorunun çözülmesini istiyoruz

TBMM Başkanı Şentop, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov ve beraberindeki heyeti …

Şentop: Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki sorunun çözülmesini istiyoruz
0 views
03 Mayıs 2021 - 16:36

TBMM Başkanı Şentop, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Kabulde konuşan Şentop, heyetten Kırgızistan ve Tacikistan arasında yaşanan olaylar konusunda bilgi aldı.

Şentop, son bilgilere göre Kırgızistan ve Tacikistan arasında bir ateşkes ilan edildiğini hatırlatarak, bunun kalıcı olmasını temenni etti. Kırgızistan ve Tacikistan’ın, Türkiye’nin dost ve kardeş ülkeleri olduğunu söyleyen Şentop, “Yaşanan sorunların kalıcı çözümü için adımlar atılması temennimiz. Türkiye olarak biz bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız; gerek kalıcı bir çözümün sağlanması konusunda gerek arabuluculuk gerekse yaşanan olaylardan zarar gören kardeşlerimizle ilgili olarak. Bölgeye insani yardım ve destek konusunda Kızılay Dernek Başkanımızla da konuştum; bölgeyle irtibatları ve çalışmaları var. Bu ramazan ayında iki Müslüman ülkenin, iki dost kardeş ülkenin bu şekilde bu noktaya varacak bir çatışma içerisine girmesi çok üzücü. Daha önce de benzer şeyler aynı sebeplerce yaşanmıştı bu bölgede. Kalıcı bir şekilde bu sorunların Tacikistan ve Kırgızistan bölgesinde çözülmesini arzu ediyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.