Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

‘Bizim anayasa yazım sürecimiz de bitiyor’

ANKARA Milliyet – AK Parti TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “yeni anayasa” açıklamasını memnuniyetle …

‘Bizim anayasa yazım sürecimiz de bitiyor’
2 views
05 Mayıs 2021 - 4:36

ANKARA Milliyet – AK Parti TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “yeni anayasa” açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bizim de anayasa yazım sürecimiz bitmek üzere. Detaylarıyla birlikte inşallah bayramdan sonra uygun bir vakitte kamuoyu ile paylaşılacaktır. Anayasalar toplumsal uzlaşma metinleri olmak durumundadır. Biz öncelikle Cumhur İttifakı olarak kendi içimizde bir çalışma yapar ve nihayet diğer partilerle bir süreç yürütmek isteriz” diye konuştu. Parlamentoda temsil edilen tüm partilerin anayasa konusunda yaklaşımlarının ne olduğunu birer taslak metinle ortaya koymalarının yerinde olacağını kaydeden Bostancı, “Bunu yapmayanlar, sadece slogan atmış olurlar. Türkiye’de siyasi partilerin ve yeni anayasa konusunda şu veya bu derecede görüş ve önerilere sahip kesimlerin nihai noktada temel bir metinde birleşmelerini mümkün görürüz. Önemli olan yapıcı bir tutum almaktır” dedi.

‘Gündem mutfak’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bahçeli’nin açıklamasına ilişkin şunları söyledi: “Metni görmedik ama herhalde Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) belki Yargıtay’ı falan da kaldırır. Belki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden de Avrupa Parlamentosu’ndan da çıkalım diyecektir. Kararı saray veriyor. Diğeri usulen onaylıyor. Sayın Bahçeli, ‘tek kişilik hükümet yönetimini tahkim etmemiz lazım’ diyor. Belki parti kapatma ve parti kurma yetkisi de Erdoğan’a verilmiştir bu 100 maddenin içinde. Tamamen gündem değiştirmeye yönelik. Türkiye’nin gündemi mutfaktır. Türkiye’nin gündemi ekonomidir.”

‘Peşinen ret diyoruz’

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da, Bahçeli’nin çağrısına peşinen “ret” dediklerini kaydederek, şunları söyledi: “Türkiye’de insanlar hastalıktan telef olmuş, ölüyor; aşı bulamıyorsunuz. Hastanelerde yer yok. Açlıktan insanlar intihar ediyor. Dış politikada Türkiye şamar oğlanına dönmüş. ABD Başkanı sözde Ermeni soykırımını tanıdığını ifade etmiş. Bunlardan bahsetmeden, sadece kamuoyunun gündemini değiştirmek için ortağınızın, ağababanızın bile haberi olmayan anayasa taslak metni hazırlanmış. Biz bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. İyileştirilmiş bir parlamenter sistem istiyoruz.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.