Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

‘Aşılamada turizm beldeleri öncelikli’

Ortak basın toplantısında güvenli turizm için ek tedbirler getirildiğini söyleyen Çavuşoğlu aşılamada turizm bölgelerine ağırlık verildiğini …

‘Aşılamada turizm beldeleri öncelikli’
3 views
07 Mayıs 2021 - 4:36

Ortak basın toplantısında güvenli turizm için ek tedbirler getirildiğini söyleyen Çavuşoğlu aşılamada turizm bölgelerine ağırlık verildiğini, turizm çalışanlarının aşılanmasına önem verdiklerini kaydetti.

Aşıda iş birliği çağrısı

Çavuşoğlu, Kovid-19 aşılarına ilişkin daha iyi bir iş birliğine ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uluslararası örgütlerin koordinasyon ve kolaylaştırıcı rol üstlenmesi gerekir. Bu sorun önümüzdeki aylarda ve yıllarda da devam edecek. O nedenle aşının tüm dünyaya ulaşması için ortak üretim dahil daha iyi bir iş birliğine ihtiyaç var” diye konuştu. Almanya ile yapılan göç anlaşmasının bu yıl 60’ıncı yıldönümü olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in başarılarıyla hem Türkiye hem de Almanya olarak hepimiz gurur duyduk” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, 2020 yaz döneminde Almanya ile turizm alanındaki karşılıklı mutabakatın iki taraf için de olumlu sonuçlar doğurduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Alman dostlarımız da bunu teyit ediyor… Geçen sene pandemiye rağmen yaklaşık 1 milyon 200 bin Alman’ı ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Bu sene de aynı iş birliğini sürdürmeye çalışıyoruz. Biz turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve halkımızın güvenliğini de sağlamak için bazı ilave tedbirler aldık ve 17 Mayıs’a kadar bir kapanma süreci var. Bunun da faydalarını görmeye başladık… Güvenli turizm programına bu sene ek tedbirler getirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız iş birliği içinde çalışıyor. Aşılama noktasında turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi turizm çalışanlarının aşılanmasına da önem veriyoruz. Turistlerin görebileceği herkesi mayıs ayı sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

PCR testi yapılacak

Konaklama tesislerine ilişkin sertifikasyon programına da değinen Çavuşoğlu, “Sertifikasyon programını daha da geliştirdik ve 136 kriteri 152 kritere çıkardık. Denetimler geçen sene ayda iki kere yapılıyordu şimdi ayda dört denetim yapılıyor” dedi. Muğla, Antalya ve İzmir gibi turizm kentlerinde güvenli ve sağlıklı turizm için tedbirlerin artırıldığına dikkati çeken Çavuşoğlu, havalimanları, oteller ve hastanelerde PCR testi uygulamasının devam edeceğini vurguladı.

‘Bizden kaynaklanmadı’

Çavuşoğlu, AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile Konsey Başkanı Charles Michel’in Türkiye ziyaretinde yaşanan protokol tartışmalarının sorulması üzerine “Biz protokol kurallarının ne olduğunu biliyoruz. Köklü bir devlet geleneğimiz var. Maalesef üzülerek söylüyorum, Komisyon ve Konsey arasındaki rekabet ve kavga yüzünden oldu” dedi. İki AB kurumu arasındaki rekabetin üzüntü verici olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Ama tüm bu konuları bilmesine rağmen von der Leyen’in ‘Ben kadın olduğum için böyle oldu’ demesi, yani Türkiye’yi ima etmeye çalışması doğru değil. Avrupa Birliği’ni kast ediyorsa kendi meseleleri… Bizden kaynaklanmadı” dedi “Bugün AB ile ilişkilerimizde olumlu bir atmosfer var. Bunda Almanya’nın katkısı büyük. Somut adımlar atmanın zamanı gelmiştir” diyen Çavuşoğlu, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin ön koşulsuz şekilde başlaması gerektiğine dikkati çekti. Çavuşoğlu, “Üst düzey temasların devam etmesi gerekiyor. 18 Mart Mutabakatı’nın da tekrar gözden geçirilerek daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Vize serbestisi de buna dahil” dedi.

Maas: Yapıcı ilişki

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin “Almanya olarak her zaman yapıcı ilişkiyi savunuyoruz” dedi. Maas, insan haklarının korunması ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının uygulanmasının pek tabii Konseye üye ülkelerin ortak taahhütlerinin temelini oluşturduğunu belirterek, “Bu Şansölye Merkel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında dün yapılan görüşmede konu oldu. Şu an da geçen yılın ve aramızdaki münakaşanın AB içinde izler bıraktığını görüyoruz. Almanya her zaman diyaloğa ve yapıcı bir ilişkiye ihtiyacımız olduğu görüşünü benimsemiştir” dedi.

‘Kastettiğimiz turizm çalışanları’

Çavuşoğlu, TRT Haber’de yaptığı açıklamada Türkiye’nin salgın döneminde turizm alanında aldığı tedbirlere ilişkin açıklamasının yanlış yorumlandığını söyledi. Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Turizm sektöründe çalışan tüm vatandaşlarımızı da aşılıyoruz. Sadece turisti korumak için değil, kendi vatandaşımızı da aynı şekilde korumak için bu aşıyı yapmamız lazım. Diğer taraftan ‘turistin gördüğü’ derken, uzaktan gördüğü değil, turistin geldiği otellerde ve turistik tesislerde çalışan vatandaşlarımızı kastettiğimiz gayet açık ve net. Bizim söylediklerimiz, tüm cümle okunduğu zaman gayet sarih, net ve güvenli turizm için söylediklerimiz. Turist için vatandaşımızı feda etme gibi bir şey yok.” 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.