Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Son dakika! Kış uykusundan uyandılar! Otel bahçesine girince büyük korku yaşadılar ama…

Kadınlar Denizi Mahallesi’nde oturan Oktay Gültepe, dün sabah işlettiği otelin bahçesinde oluklu bir kertenkelenin olduğunu görünce durumu …

Son dakika! Kış uykusundan uyandılar! Otel bahçesine girince büyük korku yaşadılar ama…
22 views
07 Mayıs 2021 - 11:12

Kadınlar Denizi Mahallesi’nde oturan Oktay Gültepe, dün sabah işlettiği otelin bahçesinde oluklu bir kertenkelenin olduğunu görünce durumu EKODOSD’a bildirdi. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, beraberindeki dernek üyeleriyle birlikte bölgeye gidip, Latince adı ‘Ophisaurus Apodus’ olan oluklu kertenkeleyi dikkatlice yakaladı.

DOĞAL ORTAMINA SALINDI

Boyu yaklaşık 1.5 metre olan oluklu kertenkele daha sonra ormanlık bir araziye götürülerek doğal ortamına salındı.

“YAŞAM ALANLARI AZALDI”

Oluklu kertenkeleyi görünce hemen tanıdığını belirten Oktay Gültepe, “Bu tür sürüngenlerin yaşam alanları aşırı yapılaşma nedeniyle giderek azaldı.

‘SAKLANACAK YER ARIYORLAR’

Genellikle çevredeki iş makineleri ve gürültüden ürktükleri zaman saklanacak bir yer arıyorlar. EKODOSD yetkililerine bana yardımcı oldukları için teşekkür ederim” dedi.

‘KESİNLİKLE ÖLDÜRMEYİN’

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ise “Oluklu kertenkelelerin insanlara hiçbir zararı yok.

Halk arasında kör yılan diye bilinen bu sürüngen türü, doğal alanlarının yanı sıra sitelerin ve apartmanların arasında kalan arazilerde görülebiliyor. Çekirge, salyangoz, böceklerle beslenen; bazen de fare, küçük boylu kertenkele ve kuş yavrularını da yiyen oluklu kertenkeleler, ne yazık ki yılan sanılarak bilinçsiz kişilerce öldürülmekte.

Oluklu kertenkeleler, göz kapaklarının ve başlarının hemen yan tarafındaki kulak açıklıkları ve başın hemen gerisinden aşağıya doğru devam eden oluk şeklindeki girintiden anlaşılabilir. Doğal denge için çok önemli olan, bu canlı türünü görenler kesinlikle öldürmesin” diye konuştu.

Öte yandan Erdek Belediyesi, vatandaşları, ‘Oluklu Kertenkele’ye zarar vermemeleri konusunda uyardı. Belediyenin sosyal medya hesabından şu bilgilendirme yapıldı:

“Ayakları olmayan bir kertenkele türüdür. Hızlı hareket edemez. Isırmaz. Karınca, termit ve küçük böcekler ile beslenir. Tarım zararlılarını tüketir. Çiftçi dostudur. Zehirlideğildir. Lütfen, zararlı olduğunu düşünerek, bahçenizde gördüğünüz oluklu kertenkeleleri öldürmeyin!

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.