Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

SİVİL YENİ ANAYASA

Yusuf Güden( yusufgudennnnnn@gg.com )
114 views
08 Mayıs 2021 - 16:37

Değerli dostlar !. Uzun bir aradan sonra nihayet tekrar birlikte olmanın kıvancını yaşıyorum. İnşallah bundan böyle güncel konularda tekrar burada buluşacağız. Bu günkü konu başlığımız ise 2023 genel seçimlerine kadar gündemden düşmeyecek olan yeni anayasa olacaktır. İlk yazımı bu önemli konuya ayırarak düşüncelerimi siz değerli okurlarımla paylaşmayı uygun gördüm.

Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilk anayasası 1924 yılında olağan üstü şartlarda yapılmıştır. O günün şartlarında yapılan 1924 anayasası tam 36 yıl yürürlükte kalmış ve 27 Mayıs 1960 yılında askeri cuntanın yaptığı bir darbe ile rafa kaldırılmıştır. Bu askeri cunta darbesi ne yazıktır ki bir başbakan ile iki bakanını darağacına götürmüştür.

İkinci anayasa darbeci askerlerin olağanüstü şartları altında 1961 yılında yapılmıştır. Ne var ki bu anayasada milletin derdine derman olamamış ve 12 Eylül 1980 yılında yine darbeci subaylar tarafından rafa kaldırılmıştır. Darbe yapanın yanına kar kaldığı hesap sorulmadığı için darbeler neredeyse kabullenilir hale gelmiştir.

Üçüncü anayasa 1980 yılında darbe yapan darbeci subayların olağanüstü şartları altında yazdırdığı 1982 anayasasıdır. Millete refah ve huzur getirmediği gibi teröre, darbelere ve muhtıralara zemin oluşturan 82 anayasası 39 yılda tam 17 defa değişikliler yapılmasına rağmen milletimizin ve devletimizin ihtiyaçlarına cevap verememiştir. Adeta yamalı bir bohçaya dönen 82 anayasası yürürlükten kaldırılarak süratle insan odaklı  ‘’YENİ ANAYASA’’ yapılmalıdır.

M. H.P. Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ nin tamda bu günlerde yeni bir anayasa taslağını hazırlaması ve bu haberi kamuoyuna açıklaması beni heyecanlandırdı. Ak Partili kurmaylarda başka bir anayasa taslağı hazırlığı içindeler. Umuyorum ki her iki siyasi partinin ortak çalışmaları olumlu bir sonuç verecek ve 2023 genel seçimlerine insan odaklı YENİ ANAYASA ile girilecektir. Yeni Anayasa ilk sivil anayasa olma özelliğine de sahip olacaktır. Temennimiz odur ki tüm Siyasi Partiler, STK lar, Barolar, Akademi çevreleri de bu çalışmalara katkı vermeleridir. Yeni anayasa Türk tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile mutlaka uyumlu olmak zorundadır.

Cumhur ittifakını oluşturan Ak Parti ve M.H.P’ nin ortak çalışmaları sonucunda mutabakata varılacak olan taslak anayasa metni ortaya çıktığı zaman daha sağlıklı değerlendirme yapma şansımız olacaktır. Günümüz şartlarına uygun sade bir dille yazılmış daha az maddelerden oluşmuş insan odaklı YENİ ANAYASA ya acilen ihtiyaç vardır. Aziz milletimiz TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET   MECLİSİ’ nden ilk SİVİL YENİ ANAYASA’ yı yapma görevini heyecanla yerine getirmesini beklemektedir.

Selam ve dua ile kalın sağlıcakla.                                                      

Yusuf GÜDEN
Araştırmacı Yazar

                                                                                                               

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.