Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Karsu’nun müziğiyle Ahmet Ertegün

Gizem Çetimen – İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. Şarkıcı ve …

Karsu’nun müziğiyle Ahmet Ertegün
5 views
27 Haziran 2021 - 6:24

Gizem Çetimen – İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 28’incisi düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. Şarkıcı ve piyanist Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesiyle bu kez festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. 1940’lı yıllarda ABD’de müziğin gücüyle ırkçılıkla mücadele eden Ahmet Ertegün’ün ilham veren hikâyesini The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher gibi yıldızların hit parçalarıyla yorumlayacak Karsu, 20 Eylül’de saat 21.00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

16 yaşında keşfedildi

Karsu, 1990’da Amsterdam’da Hatay’ın Karsu köyünden göç eden Türkiye kökenli anne ve babanın iki kızından biri olarak dünyaya geldi. Yedi yaşında piyano çalmaya başladı. 16 yaşında da babasının yardım ettiği bir restoranda piyano çalarken oradaki müşteriler tarafından keşfedildi. Böylelikle Karsu’nun müzik yolculuğu başlamış oldu.

Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesini anlatırken “Projeye iki yıl önce Londra’da başladık. Sonrasında aralarında Türkiye ve Hollanda’nın da olduğu pek çok ülkede 40 konser verdik. Ahmet Ertegün’ün hikâyesi bana inanılmaz derecede ilham veriyor. Her açıdan önemli bir insan. Her şeyi bir yana bırakın, ırkçılığa karşı durdu. Amerika’da konser verdiğim zaman Ertegün’ün evine gitmiştim. Orada yaşam hikâyesini duyunca çok etkilendim. Ben bir müzisyen olarak bilmiyordum o kadar detayı. Düşünün hem Türkiye’deki hem de dünyadaki The Rolling Stones, Eric Clapton, Led Zeppelin’in fanları bile bilmiyor. Bu yüzden onun öyküsünü çalmak ve anlatmak çok önemli.”

Irkçılığa karşı durdu

1923’te İstanbul’da doğan Ahmet Ertegün, babasının görevi dolayısıyla İsviçre, Paris ve Londra’da eğitim gördü. 1935 yılında babası Münir Ertegün’ün Washington’a Türkiye Cumhuriyeti büyükelçisi olarak tayin edilmesiyle Ertegün ailesi Amerika’ya yerleşti. Burada eğitimini sürdüren Ertegün, 1947’de kardeşi Nesuhi Ertegün ve Herb Abramson ile beraber Atlantic Records adlı plak şirketini kurdu. Şirkette dönemin önemli siyah caz müzisyenleri Ray Charles, Miles Davis ve Aretha Franklin ile anlaşmalar yaptılar. Böylelikle ırkçılığa karşı da tepkilerini göstermiş oldular. Sonrasında Ertegün; aralarında The Rolling Stones, Eric Clapton ve Led Zeppelin’in de olduğu pek çok müzisyeni keşfetti. Karsu, Ertegün hakkında “İnsanların yeteneğini keşfemek çok büyük bir yetenek. Aslında Ertegün’ün hikâyesi Atatürk’le başlıyor, The Rolling Stones ile bitiyor. Eğer Ertegün ailesi Amerika’ya yollanmasaydı The Rolling Stones böyle büyük olur muydu?” diyor.

“Gelin ve ilham alın”

Karsu, 2006’da hayatını kaybeden Ahmet Ertegün’le vefatından yıllar önce tanışacaklarını ancak son anda bu buluşmanın gerçekleşmediğini anlattı. Neden buluşamadıklarını konserde açıklayacağını söyleyen Karsu, “Konsere gelirseniz siz de ilham alırsınız” diyerek müzikseverlere çağrıda bulunuyor. müziksevermeri çağrısında bulunuyor.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.