Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Kimler 3’üncü doz Kovid-19 aşısı olmalı? Hangi aşıyı olalım?

Her şeyden önce tamamen global özellikli bu salgında önleme çalışmaları bir bütünlük kazanmadı. Neredeyse bir Doğu-Batı ayrımı kendini gösterdi …

Kimler 3’üncü doz Kovid-19 aşısı olmalı? Hangi aşıyı olalım?
1 views
12 Temmuz 2021 - 14:54

Her şeyden önce tamamen global özellikli bu salgında önleme çalışmaları bir bütünlük kazanmadı. Neredeyse bir Doğu-Batı ayrımı kendini gösterdi. Ancak sonuçta önemli oranda aşılama gerçekleşti. Peki, aşı ne yapacaktı ya da ne yaptı?

Açıklamalar çok rahatlatıcıydı. Hastalığı hafif geçirmeye, yoğun bakım servisine ihtiyacı azaltmaya, ölüm olayını önlemede büyük yararları oldu. Öte yandan yerel çalışmalar da oldu.

Ülkemiz yerli aşıyı hazırlamak için çalışmalara devam ediyor. Tarihimizde özellikle virüs aşısı üretimine yaklaşmakta zorlanan Türkiye bugünlerde yerli aşıyı üretme aşamasına çok yakın bu sevindirici bir gelişme.

‘Bulabildiğiniz aşıyı olun’

Aşının Kovid-19 ile savaşta halk sağlığı ve genel epidemiyolojik görüşler doğrultusunda önemli olduğundan tüm dünya hemfikirdir ve “Hangi aşıyı olalım?” sorusu gündeme geldiğinde “Bulabildiğiniz aşıyı olun” yanıtı verilmesi doğru bir yaklaşımdır.

“Şimdi de “3’üncü aşıyı olmak gerekli mi?” sorusu zihinlerimizi meşgul etmeye başladı. Gerçi büyük çoğunluk istekli bir şekilde 3’üncü aşıyı oldu ama yine de kuşku duyanların sayısı az değildir.

3’üncü aşı olması yararlı olabilir ama zorunlu olduğunu söylemekten çok destekleyicidir ve Kovid-19 için bağışıklığı güçlendirici olabileceği açıktır.

Bu bakımdan uygulanması tavsiye edilir fakat çeşitli sebeplerden bu 3’üncü aşı yapılamamışsa bunun büyük bir kayıp olduğunu söylemek zordur.

Önceki iki aşıdan sonra yeterli IgG antikoru oluşturmayanlara ise özellikle yapılması gereklidir.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.