Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Çinli üç astronot 90 günün sonunda Dünya’ya geri döndü

Çin’de devlet yayını yapan CCTV, helikopterler ve arazi araçları tarafından karşılanan ekibin Gobi Çölü’ne paraşütle inen uzay aracının …

Çinli üç astronot 90 günün sonunda Dünya’ya geri döndü
1 views
17 Eylül 2021 - 11:12

Çin’de devlet yayını yapan CCTV, helikopterler ve arazi araçları tarafından karşılanan ekibin Gobi Çölü’ne paraşütle inen uzay aracının görüntüleriyle verdi. Dakikalar sonra, uzay ekibi hasarsız görünen kapsülün kapağını açmaya başladı.

Üç astronot yaklaşık 30 dakika sonra ortaya çıktı. Oksijenin olmadığı ortamda üç ay yaşadıktan sonra Dünya’nın yerçekimine yeniden uyum sağlamaları için kapsülün hemen dışındaki koltuklara oturdular. Ekibin lideri, “Çin’in artan gücü ve artan Çin teknolojisi ile yeni rekorlar kıracak daha fazla astronot olacağına kesinlikle inanıyorum.”

ÇİN 2003’TEN BU YANA UZAYA 14 ASTRONOT GÖNDERDİ

Hatırlatmak gerekirse astronot ve uzay ekibi 17 Haziran tarihinde uzaya gittiler. 10 metrelik bir mekanik kolu yerleştiren üç astronot uzay yürüyüşüne çıktı. Uzay programını yürüten Çin ordusu konu hakkında çok az ayrıntı kamuoyuna açıklanmış olsa da, üç astronotun önümüzdeki iki yıl içinde tamamen işlevsel hale getirmek için istasyona 90 günlük görevlerde getirilmesi bekleniyor.

Çin, bir sonraki astronot grubunun isimlerini veya Shenzhou-13’ün lansman tarihini açıklamadı. Çin, eski Sovyetler Birliği ve ABD’den sonra bunu kendi başına yapabilen üçüncü ülke olduğu 2003’ten bu yana uzaya 14 astronot gönderdi.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.