Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Dünya’ya yakın dev galaksinin dikkat çeken görüntüsü paylaşıldı

Şili’deki Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’nde kurulu Víctor M. Blanco isimli 4 metrelik teleskobun üzerine monte edilen 570 megapiksellik …

Dünya’ya yakın dev galaksinin dikkat çeken görüntüsü paylaşıldı
13 views
17 Eylül 2021 - 9:30

Şili’deki Cerro Tololo Amerika Kıtası Gözlemevi’nde kurulu Víctor M. Blanco isimli 4 metrelik teleskobun üzerine monte edilen 570 megapiksellik Karanlık Enerji Kamerası’yla çekildi ve 31 Ağustos’ta paylaşıldı.

Erboğa A, ilk kez 1826’da İskoç gökbilimci James Dunlop tarafından keşfedildi. Dev galaksi NGC 5128, LEDA 46957, ESO 270-9 ve Caldwell 7 adlarıyla da biliniyor.

Gökbilimciler, Erboğa A’nın ilk başta eliptik galaksi olduğunu, nispeten daha küçük bir sarmal galaksiyle çarpışıp şimdiki kendine has şekline kavuştuğunu düşünüyor.

SÜPER KÜTLELİ BİR KARA DELİK VAR

Independent Türkçe’nin haberine göre fotoğraf, galaksinin parlak merkezini gizleyen tozların karanlık dallarının ve yıldızların parlak ışıltısının gözalıcı görüntüsünü sunuyor. Tozlar arasında yeni yıldızların oluştuğu kırmızımsı hidrojen bulutları var. Tozların çevresindeyse soluk mavi yıldızlar mevcut.

Erboğa A’nın merkezinde Güneş’in 55 milyon katı daha fazla kütleye sahip süper kütleli bir kara delik var. Space.com, Dünya’ya nispeten yakın olduğu için Erboğa A’nın en iyi incelenen galaksilerden biri olduğunu bildirdi. Galaksi aynı zamanda Güney Yarımküre göğündeki en parlak nesnelerden biri.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.