Anadolu'nun Sesi Güncel ve Son Dakika Haberleri

Pandemi ve Ekonomiye Etkisi

Nebahat ÇALIK( info@anadolununsesigazetesi.net )
80 views
28 Eylül 2021 - 20:30

Son iki yıldır tüm dünyada olağanüstü bir süreç yaşanıyor, hayatımızdaki bütün rutinleri bozup yeni alışkanlıklar kazandıran virüs hepimizi etkisi altına almış durumda. Aralık ayında Çin’de virüs kaynaklı ilk ölümler görülmeye başladığında hiç birimiz bu virüsün tüm dünyayı saracağını düşünememişti. Ancak geldiğimiz son noktada hepimizin ortak gündemi Covid-19 oldu.

Covid-19 öncesinde de dengesiz bir gidişata sahip olan dünya ekonomisi bu virüsle birlikte daha zor bir sürece girdi. Neredeyse tüm dünyada ani ekonomik durma diyeceğimiz, eşi benzeri görülmemiş bir küresel kapanmaya yol açtı. Başta ulaşım sektörü olmak üzere insanın insanla temasına neden olacak, neredeyse her tür ekonomik faaliyet durdu, küresel tedarik zinciri bozuldu, sadece sağlık, gıda ve kısmi sanayi üretimi yapan sektörler faaliyetine devam etti. Dolayısıyla, arz ve talep şokunun aynı anda yaşandığı bir tür krizle karşı karşıyayız.

Bu virüs aslında insanoğlunun çok güvendiği gelişmişliğinin, teknolojisinin, bilgi birikiminin sanıldığı kadar yeterli olmadığını da gözler önüne serdi, asıl önemli olanın sağlık olduğunu bir kez daha fark etmemizi, yaşamımızı sorgulamamızı, önceliklerimizi gözden geçirmemizi sağladı. Peki virüs sonrası yeniden eski dünya düzenine dönebilir miyiz ?

Yaşanan ekonomik ve sosyal problemlerin gün geçtikçe artması üzerine normalleşme süreci gündeme geldi. Ekonomik darboğazı genişletmek, iflas ve işsizliklerin önüne geçmek adına, vaka sayılarının azalmasıyla birlikte başlatılan normalleşme süreci çok hızlı bir şekilde hayata geçirildi. Aylardır evlerine kapanmak zorunda kalan milyonlarca insan normalleşmeyle birlikte sokaklara akın etti.  Özellikle büyük şehirlerdeki sahil ve parkların nüfusa oranla yetersiz kalması sonucu sosyal mesafe kurallarına itibar edilmeyerek yeni bir dalga endişesinin doğmasına neden oldu. Toplu taşımalarda yolcu sayısı kısıtlamasının kaldırılması da bu endişeyi besleyen başka bir etken haline geldi. Sağlık ve ekonomi arasında bir seçim yapılması gerekiyordu ve aylardır süren izolasyonun etkileri göz önüne alınarak riskli de olsa normalleşme süreci başlatılmış oldu. Bu süreçte yine en önemli görev vatandaşlara düşmektedir. Kişisel tedbirlerimizi almak, kalabalığa girmemek ve mutlaka maske kullanmak zorundayız.

Sağlıklı günler dilerim.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Web sitesinde ki yazıların izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.